Dereköy Köyü Kaş Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kaş Dereköy Köyü - Dereköy Köyü Hakkında - Dereköy Köyü Tanıtımı - Dereköy Köyü Resimleri


[FONT=Trebuchet
MS]
İlçe: KAŞ - İl: ANTALYA


Köy Muhtarı: SALİH GÖKÇÜL


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:


0242 839 51 18-836 24 48

Cep Telefonu:


0532 550 62 52

Dereköy, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

DERE KÖY deniz seviyesınden 225 metre yükseklikte dağlarla çevrili bir yörük köyüdür.Türkmen aşiretleri tarafından kurulduğu rivayet edilen DERE KÖY eski bir LİKYA köyüdür. DERE KÖY'ÜN tarihi macerası şöyle başlar:İSKENDER tarafından alınmıştır.ROMA istalasına uğramış 1085 yılında SÜLEYMAN ŞAH idaresinde kalmıştır.1071 yılında SELÇUKLULULARIN ANADOLU YA girmesiyle TÜRK oymakları yerleşik hayatı geçmiştir.DERE KÖY'E ismini veren DERE ÇAY'ı 25 KM uzunluğunda olup DEMRE'ye kadar ulaşmaktadır.Köyün en büyük özelliği OSMANLI'DAN günümüze kadar KAŞ'IN 67 köyünün SEBZE ve MEYVE ihtiyacını karşılamış olmasıdır.

Kültür

Köyün geleneksel yemekleri KEŞKEK,TATAR,EKMEK KADAYIFI,HÖŞMERİM,TUZLAMA(BAKLAGİLLERDEN),İNCİR REÇELİ,ÜZÜM PEKMEZİ... NOT:BU YEMEKLER KÖYDE GENELİKLE YAPILAN YÖRESEL YEMEKLERDİR...

Coğrafya

Antalya iline 201 km, Kaş ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 181
2000 180
1997 181

Ekonomi

<Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca yılda bir kez olmak üzere DEFNE YAPRAĞI ve KEKİK KESİMİ YAPILIR.Ve de ARICILIK yaygın olmamakla beraber yapılmaktadır...

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Salih Gökçül
1999 - Yaşar Gökçül
1994 - M.Ali Yiğit
1989 - M.Ali Yiğit
1984 - İsmail Çırak

===Altyapı bilgileri===

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
[/FONT]