Dereköy Köyü Malkara Tekirdağ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Malkara Dereköy Köyü - Dereköy Köyü Hakkında - Dereköy Köyü Tanıtımı - Dereköy Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Tarihi

1877 yılında Bulgaristan'ın Şumnu ilinin yüğüler,tekeler,yenimahalle,tussa ve akdere köylerinden gelen muhacirlerce yeniden kurulmuştur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi. Köyün bayram sabahları topluca cami çıkışında mezarlığa dua etmeye gidilip tüm erkeklerin bayramlaşmasından sonra okul bahçesinde poşetleri ellerindeki halka olmuş küçüklere bakkaldan alınan yiyecek şeker,çikolata,cips gibi bayram hediyeleri dağıtmalarını görmenizi isterdim. Tipik rumeli kültürün sahip köyde hemen hertürlü sebze yetişmekte ve yemekleri yapılmaktadır.yakın tarihe kadar toprak fırınlarda ekmeklerini kendileri yapmaktadırlar. Köy düğünleri cuma namazından sonra başlar üç gün iki gece sürer ve gelin halayı ile son bulur.Geçim şartları zorladığından ve köy halkı 1950 li yıllarında İstanbul 1980 yıllardan sonra da çerkezköy ve ağırlıklı kapaklıya göç ettiğinden düğün adeti nadiren uygulanmaktadır.

Coğrafya

Tekirdağ iline 35 km, Malkara ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 - 245
2000 - 235


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmakta okul kullanılmamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz