Dereköy Köyü Merkez Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Dereköy Köyü Bilgileri -Dereköy Köyü Hakkında - Dereköy Köyü Tanıtımı - Dereköy Köyü ResimleriDereköy, Kırklareli Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:KIRKLARELİ

İle Uzaklığı:30 km

İlçeye Uzaklığı:30 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:1213
1997:950

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Kuru Fasulye,Kenarlı Böreği, Süt Çorbası Meşhurdur. Not: Yolunuz Düştüğünde Kuru Fasulye Yemeden Gelmeyin Hele Birde Size Bunu Çömlekte Yaptıklarında... Tadından Yenmeyecek Şeklindedir.
Coğrafya

Kırklareli merkezine 29 km uzaklıktadır. Köyün içinden 2 dere geçmekte olup, köy içinde birleşmektedir. 1 Temmuz 2007 tarihinde Dereköy sel felaketi ile acı günler geçirmiştir. Beyhan ERDEM'in hayatını kaybettiği sel felaketinde çok büyük maddi hasarlar meydana gelmiştir. Köyün eski bir yerleşim yeri olması sebebiyle bir çok ev hasar görmüş, oturulamaz duruma gelmiştir.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Dereköy, Kırklareli merkez ilçeye bağlı Dereköy Bucağının da merkez köyüdür.

Köy Muhtarı: : YAŞAR BAKİ YARAR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (288) 243 50 46-243 50 15
Cep Telefonu: 0 (544) 393 50 15

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz