Dereköy Köyü Milas Muğla

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Milas Dereköy Köyü - Dereköy Köyü Hakkında - Dereköy Köyü Tanıtımı - Dereköy Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Anıl SARIOĞLU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 252 533 2205

Cep Telefonu: 0 537 495 2638

Dereköy, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı su çıkan denilen mevkiden çıkıp içinden geçen dereden gelmiştir. Oldukça eski bir tarihi vardır. Köy yakınlarında arkeolojik alanlara rastlanılması bunun en önemli kanıtıdır, özellikle Asarardı denilen mevkide arkeolojik buluntular kazıya gerek kalmaksızın görülebilmektedir. Köy merkezindeki dev bir çınar ağacı da köyün köklü tarihinin en önemli şahitlerindendir.

Kültür

Köy tipik bir Ege bölgesi köyüdür. Dolayısıyla gelenek ve görenekleri diğer Ege köy ve kasabalarıyla benzerlik gösterir. Özellikle düğün, cenaze, mevlid vb. törenler hala önemini korumakta ve tarihle bağını yaşatmaktadır. Yemekleri genellikle sebze ağırlıklıdır. Et yemekleri ve hamur işleri çok fazla tercih edilmez. Ancak yolunuz Dereköye düşerse mutlaka sac böreği ve ot kavurmasının tadına bakınız.

Coğrafya

Muğla iline 102 km, Milas ilçesine 38 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, EGE iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 - 371

Ekonomi

Köyün ekonomisi daha çok tarıma dayalıdır. Hayvancılık faaliyetleri fazla bir yer tutmaz. Arazinin yapısı tarımı da güçleştirmektedir. En önemli tarımsal faaliyetler zeytin yetiştiriciliği ve arıcılıktır. Kıraç yerlerde tahıl sulak yerlerde ise narenciye ekimi yapılır. Tahıl ve mısır ekimi köylünün kendi ihtiyacını karşılamaktan öteye gitmez. Köyün arıcıları Muğla'ya has çam balı üretirler. Köyde üretilen zeytinyağı ise tamamen doğal zeytinyağıdır ancak köylüler bu konuda yeterli bilince sahip olmadıklarından yağlarını organik ürün olarak değerlendirememektedir. Köy, civarın en sulak arazilerinden birine sahiptir. Ancak yakınlarda bulunan Yeniköy Termik santraline soğutma suyunun bu köyden götürülmesi, köyün hem tarımsal geleceğini hem de doğal güzelliğini tehdit eder hale gelmiştir. Oysaki köyün su götürülmeden önceki doğal güzellikleri kartpostalları bile kıskandıracak güzellikteydi.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Ayrıca taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz