Dereköy Köyü Taşova Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Dereköy Köyü Taşova- Dereköy Köyü Hakkında - Dereköy Köyü Tanıtımı - Dereköy Köyü ResimleriAmasya

Bilgiler
Nüfus 249 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 05800
Alan Kodu 0358
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Taşova

Dereköy, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.


tarihi

köy kozluca köyünden kaçan boğaların şimdiki dereköy yerinde yeşillik içinde bulan köylüler burayı çok beğenirler ve ailelerinide yanlarına alarak buraya yerleşirler ve bu köye dereköy adı verilir.tam taih bilinmemektedir,gelen ailenin lakabının çangal oğulları ve karaçağlar olarak bilinmektedir

Kültür

dereköy geleneklerinde ramazan boyunca köyün meydanına toplanan köylüler ramazan boyunca ateş yakarak etrafında sohbet eder ve hiç bir yerde yapılmayan kül kömbesi yapılır.yemek olarak cimcik aşı çorbası(soğuk olarak içilir)su böreği bilinen su böreklernden bir hayli değişik tat olarak tadılır(börek şerbetlenerek yenilir)soğanlı,haşhaşlı,patatesli,kıymalı,çökelek li ve cevizli ekmekleri ayrı bir tat olarakta bilinir.bu ekmekler köy fırınında köy kadınları tarafından yapılmaktadır.


köyümüzün misket elması çok guzeldir


Coğrafya

Amasya iline 55 km, Taşova ilçesine 7 km uzaklıktadır.komşuları kuzeyinde ALPARSLAN doğusunda ULUKÖY batısında TAŞOVA ve güneyinde ÇILKIDIR ve GEMBÜKÜ bulunmaktadır.köyün ova olarak mevkiisi tek batısında köyden 500m yükseklikte akseki mevkii adı verilen 500 dönümlük arazi bulunmaktadır.genel olarak büyük küçük tepelerin çokluğu görülmektedir.

İklim
Köyün iklimi, iç anadolu ve karadenizin ortasında kaldığı için geçiş iklimi görülmektedir genelde karasal iklim ağır basmaktadır. yazlar kurak ve uzun kışlar ise kısa soğuk gecmektedir. Ayrıca yazları köyde su sıkıntısı çekilmektedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 200
2000 249
1997 263

köyden büyük şehirlere göç nedeniyle köy gittikçe nufus kaybetmektedirKÖYÜN EN MEŞUR ŞAHSİYETİ SELAHATTİN ÖZKÖK

Ekonomi

'dereköyün geçim kaynakları buğday,pancar,soğan,tütün,haşhaş,bamya, elma,kiraz ve şeftali dir.ayrıca köyde hayvancılık yapılmakta olup.pazarda satmak için yeterli sebzecilikte yapılmaktadır.''''şenol özkök özkökler

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - hüseyin uçar

1999 - alişan yüksel
1994 - alaattin aydın
1989 - hakkı uçar
1984 -hasan aydın

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır alt yapısı kanalizasyon olarak hizmet vermektedir Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.gsm hatları köyün şekil olarak dere içinde kalması nedeniyle köyun bazı yerlerinde net çekmemektedir.
Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz