Dereyolu Köyü Terme Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Terme Dereyolu Köyü - Dereyolu Köyü Hakkında - Dereyolu Köyü Tanıtımı - Dereyolu Köyü Resimleri
Tarihi

Köy; adını, köy içerisinde bulunan yola parelel olarak akan dereden almaktadır. Ancak yerleşim derenin etrafında değil de, genelde daha tepelerdeki düz alanlarda olmaktadır. Derenin etrafında köyün okulu, camisi ve bakkalı vardır. Köyün su ihtiyacı dağlara yakın kaynakların önüne depo yapılarak sağlanmaktadır. Ayyatağı mahallesinde, 100 yaşının üstünde bir çınar ağacı bulunmaktadır.

Kültür

Dereyol köyu yemekleri: Keşkek, Karalahana Çorbası,Karalahana Pilavı,Çerkez Pastası,Ketipsi vb. Köyümüzün geneli göçmendir. Kafkasya ağırlıklı olarak Çerkezlerden oluşmaktadır. Eskilerin anlattığına göre eskiden köyde çerkez adetleri varmış. Yeni nesil 30-40 senedir Çerkez adetlerini bilmemektedir. Çerkez dilini konuşabilen bir iki kişiyi geçmez.

Coğrafya

Samsun iline 70 km, Terme ilçesine 15 km uzaklıktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 299
1997 337

köyümüzün ekonomisi hayvacılı olduğu kadar fındık üretimide yapılmakdadır .
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Salim Pala
1999 - Nurettin Türe
1994 - Nurettin Türe
1989 - Nurettin Türe
1984 - Tahir Özdemir

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (362) 895 02 77

Cep Telefonu: 0 535 708 91 02Altyapı bilgileri

Köyde Dereyol İlköğretim Okulu adında bir ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup ama köy ici ara yollar asfalt degildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Geçimini tarım ve hayvancılık üzerine yapan köyün su ihtiyacı özellikle yaz aylarında akmamakta ayrıca içme suyu olarak kullanılamamaktadır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz