Dereyurt Köyü Merkez Muş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
dereyurt köyü bilgileri - dereyurt köyü tanıtım - dereyurt köyü bilgileriDereyurt, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köyün asıl adı qıçığtır köyün hangi tarihlerde kurulduğu bilinmemektedir. köylülerin büyük çoğunluğu seyidan aşiretine mensup olup çok az bir kısmı ise hasenan aşiretine mensuptur. köy cumhuriyetin kuruluş yıllarında ruslara karşı derviş bey(dewreşı uso) komutasında savaşmış ve devriş bey şehit olmuştur...


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyde misafir perverlik gelişmiştir. köyün geliri okumaktan yoksun bırakılan gençlerin metrepollrda hamallık yaparak kazanç elde etmeleriyledir. köy yaklaşık olarak 70 hane olup çukur bir vadide yer almaktadır. aşiret bağları kuvetli olup cehaletten kayanaklı okumama hat safadadır. köyde her bayram halise denen yöresel yemek yapılır, bu geleneği devam ettiren ailelerin başında Hacı Said Güler ailesi,Sabri Çetin ailesi,Sabri Kaçıran ailesi gelir.
Coğrafya

Muş merkezine 45 km uzaklıktadır.köyde cep telefonu çekmemektedir,2008yılının sonlarında evlere getirilen sabit hatlar ise meşgul bir şebekeye bağlanmış ve genelde çıkmamaktadır.köyün 4tarafı dağlarla çevrilidir bu sert iklim için iyi bir avantajdır.
İklim

Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir. köyde sert esen kürdo rüzgarıdır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 733
1997 673

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köy ilk okulunu vekil öğretmenler okutmaktadır köy okulunda mezun ilk ve tek üniversite mezunu matematik öğretmeni şakir çetin dir şakir çetin yüsek lisansı yüzüncü yıl üniversitesinde yapmış olup muş uğur dershanesinde öğretmenlik yapmaktadır.


kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz