Derik Bayır Köyü - Derik Bayır Köyü Hakkında Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Derik Bayır Köyü - Derik Bayır Köyü Hakkında Bilgi

Bayır, Derik

Bayır, Mardin ilinin Derik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.ancak köy insanı bu köye kızılayşan demektedir.köyün baglı oldugu aşiret mendan,hıdıran,nasıran gibi karışık aşiretlere bağlıdırlar.

Kültür


Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Ancak bölge insanı cok sıcakkanlı olup misafirperverdir. kendilerine has gelenek görenek ve adetleri vardır.

Coğrafya


Mardin iline 108 km, Derik ilçesine 29 km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 463
1997 440

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve sanayı
dayalıdır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - m.rahıp uzçelık
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -murat ayhan

Altyapı bilgileri


Köyde, ilköğretim okulu vardır ve falyetedır Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
Ayrıca Bayır Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.

Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi