Derik Boyaklı Köyü - Derik Boyaklı Köyü Hakkında Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Derik Boyaklı Köyü - Derik Boyaklı Köyü Hakkında Bilgi

Boyaklı, Derik

Boyaklı, Mardin ilinin Derik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Kızıla Şen adiyle anılan köyün eski çağ tarihi hakkında fazla bilgi bulunmamakla beraber yapılan kazılarda, antik çağ insanlarına ait mezarlar ve insan iskeletlerıne rastlanmıştır. Roma, Bizans, Fars, Akkoyunlu, Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetini yaşamış olan köy, Ermeniler'le meskûn idi.
Hemen yanında, Kızıl Harabe köyü, FERMANDAN önce mamur ve çeşitli sanatlardan anlayan insanlardan oluşmaktaydı. Kızıla Şen adıyla bilinen Boyaklı köyünde, yirmi sene önce Der denilen kilise ve üstünde haç bulunmaktaydı. Kilisede Bizans ve Roma döneminden kalma yazılar bulunmaktadır.
Şeyh Said İsyanı sırasında köy herhangi bir olaya karışmadığı halde olumsuz etkilenmiş, köydekiler köyü terkedıp kaçmak zorunda kalmişlardır.
Köyün geçim kaynağı buğday ve mercimek olmakla beraber, kuyuların açılmasiyle beraber pamuk ekimi yapılmaktadır. Derik'in en büyük köylerinden olan Boyaklı'da eskiden beri değirmen olması nedeniyle diğer köylerin uğrak yeri olmuştur. Köy eskiden Diyarbakır'a bağlıyken daha sonra Mardin vilayetıne bağlanmıştır.
Köyün başlıca komşuları: Haboşi, Remok, Hanika, arkasında Meşkina, Hırbe Heriye, Kendal ve Kızıla Harabe gibi nahiyelerdir.
Köyün camii ve okulu yenilenmiştir. Köy; az da olsa genişlemektedir.

Kültür


Köyün kültürü hakkında bilgi yoktur.
Yemekleri; düğünlerde, kazanlarla pirinç üzerınde parça parça et yapılır. Meftune, etli bulgur da bilinen yemeklerindendir. Lep şeviti, pelul gibi tatlılar yapılmaktadır. Bazlama denılen naneşkeva, nane hılati yapılmakta olup, düğün ve ziyafetlerde saçta kıpkırmızı yapılarak pişirilen goşte sele, meşhur et yemeklerindendir. Böyle zamanlarda cömert davranılır. Konu komşu bayram eder. Bulgur taş dibeklerde ezilerek bulgur yapılır.
Deve meşke eskiden lezetıne doyum olmayan içecekler arasındaydı. Eskiden buğdaydan yapılan kavut denılen yemekte yöreye has bir yemek olarak yaygın yapılırdı. Eskiden bulgur pilavı koyun yağıyla yapıldığı için çok lezetli olup kokusu dışarıdan bile duyulurdu.

Coğrafya


Mardin iline 58 km, Derik ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. yazları oldukça sıcak kışları kuru soğuk

Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1682
1997 1739

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 -
1999
1994 -
1989 - Faruk Kızıl

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
Ayrıca Boyaklı Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.


Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi