Derik Dikmen Köyü - Derik Dikmen Köyü Hakkında Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Derik Dikmen Köyü - Derik Dikmen Köyü Hakkında Bilgi

Dikmen, Derik

Dikmen, Mardin ilinin Derik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

1930 tarihinde musa oğlu ali tan tarafından kurulmuştu ve hala bu tan aylesi seffan aşretine bağlıdır ve bu ayle ocevrede cok iyi tanınmaktadırlar ve bu ayleye bağlı birkac küy daha bulunmaktadır aylenin ünde gelenleri hasn tan irfan tan mehmet tan alitan biline kişilerdi

Kültür

Köyün gelenek küyün andili zazaca , görenek ve güneydoğu kültürü yemekleri meşur karacadağ pirinci kuzu kaburga rıjık kalğene peynir helvası cegıldbez 50 otlu yemeyi mevcutur

Coğrafya


Mardin iline ? km, Derik ilçesine ? km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 -
1997 -

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.taşımacılık

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 -Hasan TAN
1999 - hasan tan
1994 - hasan tan
1989 - hasan tan
1984 - hasan tan
2009 hasan tan

Altyapı bilgileri

Köyde [[ilköğretim okulu var. Köyün içme suyu şebekesi var ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.yazan küy muthtarın oğlu mehmet tanNot: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
Ayrıca Dikmen Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.


Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi