Derik Göktaş Köyü - Derik Göktaş Köyü Hakkında Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Derik Göktaş Köyü - Derik Göktaş Köyü Hakkında Bilgi

Göktaş, Derik

Göktaş, Mardin ilinin Derik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy adını o civarlarda bulunan taşlardan alır.Ayrıca köyün üzerinde bulunduğu dağlar 3.zamanda alp-himaliya oluşumu sırasında oluşmuş olup Türkiye de oluşan ilk kara parçasıdır. ve deprem riski taşımaz. Tarihte birçok medeniyete ev sahipli yapan bölgeyi çok sayıda turist ziyaret etmektedir.

Kültür


kürt kültürünün tüm izlerini taşımaktadır.Ayrıca köy dağlık kesimde bulunduğunundan dağ kültürü egemendir. halk alış verişini bağlı olduğu derik ilçesinden değilde diyarbakır merkezden sağlamaktadır.
Köy Karacadağ ların eteğindeki tüm halklarla aynı özelliği göstermesine karşın farklılıkları da mevcuttur. Köy halkı Metinan Aşiretine bağlı olduğunu dile getirmekle beraber bir kısım da Midyat civarından bu köye göç etmiştir.Köyde dini inanış çoğu etkinliği etkilemiştir. Dolayısıyla Düğün gibi etkinliklerin tamamında mistik bir hava sezinlenmektedir. köy halkı doksanlı yıllardan beri koruculuk sistemine geçmiş, ve bu köy kültürünü derinden sarsmıştır.

Coğrafya

Mardin iline 114 km, Derik ilçesine 35 km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. yazları aşırı sıcak kışları aşırı soğuk olup sert karasal iklim hakimdir.

Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1350
2000 744
1997 801

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - Ahmet arca
2004 - Abdulmeset Bağlayan
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri


Köyde ilköğretim okulu vardır.Ayrıca okulda lojman bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.ama malesef doktor yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [[asfaltsızdır köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
Ayrıca Göktaş Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.


Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi