Derik Kocatepe Köyü - Derik Kocatepe Köyü Hakkında Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Derik Kocatepe Köyü - Derik Kocatepe Köyü Hakkında Bilgi

Kocatepe, Derik

Kocatepe (bucak merkezi), Mardin ilinin Derik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün gerçek adı deşi'dir. Köyde 1920 den sonra yerleşime başlanmıştır. Köyde Eskiden Süryani ve Ermenilerde yaşamaktaydı. Yaklaşık 150 m yükseklikte bir tepesi vardır. Üzerinde 1937 yılında yapılmış bir karakol vardır. Çok şirin ve güzel bir mezopotamya köyüdür.
gittikçe azalan ezbere bilgiler ve eğitim artması köye yeni bir bakış açısı kazandırmış.halkın tamamı müslümandır.hayvancılık ve çiftçilik gelir kaynaklarıdır.yemeklerde ise çok çeşitlilik mevcuttur.misafirperver bir köydür....(RT)

Coğrafya


Mardin iline 71 km, Derik ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedi.

Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 408
1997 418

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - İbrahim Efe
2004 - Abdurrahman Temel
1999 - Abdurrahman Temel
1994 - Abdurrahman Temel
1989 - İdan Ektiren
1984 - İsa Ekti

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi VARDIR. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi VARDIR. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
Ayrıca Kocatepe Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.


Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi