Derindere Köyü Hakkında Bilgi Derindere Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Derindere Köyü -Derindere Köyü Derindere -Derindere Köyü Hakkında -Derindere Köyü Resimleri
İlçe: ÇAYKARA

İl: TRABZON

İle Uzaklığı: 124 km

İlçeye Uzaklığı: 50 km

Rakım: 2050 m
Derindere, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı bir köydür.

1554 tarihli tahrir kayıtlarında belirtilen 10 köyden biri Aso’dur. Bu köyün adı 1876 tarihli Trabzon Vilayet Salnamesi’nde ve 1915 yılına ait İçişleri Bakanlığı yazışmalarında Aso Foliza olarak geçmektedir. Köyün adı, 1960 yılında Derindere olarak değiştirilmiştir.
Trabzon iline 124 Km., Çaykara ilçesine 50 Km. uzaklıktadır.

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Bir dağ köyüdür. Daha çok yayla özelliği taşımaktadır. En yüksek dağ köylerinden biri olduğu için, iklim yönünden bahçe tarımına elverişli değildir. Otlak alanları geniş olduğu için de köyde tek geçim kaynağı hayvancılıktır. En önemli tarım ürünü arpadır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol mıcır olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyde eğitim-öğretim 1966 senesine kadar Çaykara ya da komşu köy Yente (Çayıroba)’da yapılmaktaydı. İlkokul, 1966’nın Ocak ayında Köroğun Yusuf’un evinde hizmete girmiştir. 1984-85 eğitim-öğretim yılının 2. döneminde ise Molla İsmail mahallesinde Halim’in evi olarak da bilinen Adile’nin Mehmet’in evinde hizmete girmiştir. İlkokul, 1987 senesinde ise kapatılmıştır. Köyde sırasıyla aşağıdaki öğretmenler görev yapmıştır.
Öğretmenler Hasan Yavuz,Mehmet Bostancı,Salih Tiryaki,Ali Kaya,Aydın Tunay,Muhammet Akyazı,Mevlüt Kibritçoğlu,Şükrü Erbay.


Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz