Dervişali Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
dervişali köyü bilgileri - dervişali köyü tanıtım - dervişali köyü resimleri - dervişali köyü hınısDervişali, Erzurum ilinin Hınıs ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Bu Köyü Şen eden Bıyıklı Ahmedin torunu (Mehmedin oğlu Davuttur. Davut Dini inanışlarına çok bağlı olduğu için Tunceliden Tercana gelen Dedesi Derviş Ali kendi köyüne davet eder.Derviş Ali aynı zaman kendisnin dedesidir(Soy bakımında dedesi değil dini inanış bakımında dedesidir).Ve o kadar dedesini çok sevmişki dedesi ona çıralılık almaya gelince evinde en güzel şekilde ağarlar ve dedesi sofradayken kendisine bir teklifte bulunur. Davut derki, Dedecim mademki sen buralara kadar zahmet etmiş gelmişsin bende bu zahmetine karşılık senin adını kendi komuma vereceğim ve senin adın ebediyete kadar yaşasın, Buda benim sana olan saygım ve sevgimin bir nişanı olarak kalsın... Dedesi Derviş ali kendisine sunulan bu teklife şaşırır ve derki, Mademki sen benim adımı bu köye layık görüyorsun ve bende senin hatırına buraya yerleşeceğim ve seninle birlikte bu sevgiyi hayatımız boyunca sürdüreceğiz. Der ve Dervişali Dede buraya yerleşir.Dervişali köyün ismi o tarihten beri Dervişali Köyü olarak kalır. Sildiz Köyüne bağlı, Mazra ,Henek köyü, Tanır Köyü , Derviş ali Köyü , Memis Köyü, Kazanci köyü , Helefan Köyü , Hircan köyleridir.Buraya yerleşik olanlar tümü ile Haydarhan aşiretinin Bıyıklı Anmet (bexiz) koluna bağli Köylerdir.

Bıyıklı ahmet Dersim'den Erzurum Hinisa gelip Sildiz Köyünü Şen eder. Bu Köylerin Baş Köyü Sıldizdır.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Gelenekleri ve görenekleri ; Derviş ali köyünden yaşayan insanlar,tarihi bağlarına kuvvetle bağlı olmalarıyla birlikte, yaşam tarzlarıyla da birbirlerine çok bağlıdırlar. Dervişali köyünde iki aşiret yaşar bunlardan biri köyün asıl sahipleri olan beğan aşiretine mensup beğanlar, diğer aşiret ise ehli beyt soyundan gelen ve aynı zamanda köyde beğan aşiretlerine rehberlik ve pirlik yapan aşirettirler. Bu sebeple köyde her zaman saygı ve sevginin yer aldığı bir köy olarak bilinir.Bununla beraber köyde izlenen gelenek ve görenekler tam anlamı ile Alevi kültürünü içermektedir. Örneğin Eski (Rumi tarihine göre Ocağın son haftasından)Miladi Takvime göre ise şubatın ilk haftasından başlamak üzere Hızır Orucu tutulur. Ve bu oruç bir hafta süreyle devam eder.Sonra Hızır Gecesinin düzenleneceği yer olan Pir in evine perşembe günü akşamı her ev mıyazını hazırlar ve cemaatin yapılacağı eve gidilir.Cemaate gidilmeden önce köyün mezarlığı taaf edilir ve buraya gidilirken yine evde hazırlanmış olan mıyazlarla gidilir mezarların üzerinde bunlar dağıtılır.Ve köye dönülür.Köyde herkes cemaatin yapılacağı cem evine önceden hazırlamış oduğu miyazlarla gitmeye başlar.Bu her yıl devam perşembe gününe denk gelen günde devam edilir.Bu konuda çok geniş bir araştırma yapacağım bununla ilgili bilgi ve dökümanı buraya koyacağım.
Coğrafya

Erzurum iline 165 km, Hınıs ilçesine 15 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 28
1997 32
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyde yeni yapılan Depren Konutların dışında Köyde herhangi bir alt yapı mevcut değildir.


kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz