Dervişçimli Köyü Elbistan Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Elbistan Dervişçimli Köyü Bilgileri - Dervişçimli Köyü Hakkında - Dervişçimli Köyü Tanıtımı - Dervişçimli Köyü ResimleriDervişçimli ,Kahramanmaraş Elbistan ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: KAHRAMANMARAŞ

İl:ELBİSTAN

İle Uzaklığı:210 km

İlçeye Uzaklığı:50 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:39
1997:26

Tarihi

tarihi tam olarak bilinmemekle beraber aluçan soyuna baglı oldugunu söylenmektedir.bugünkü yerleşim yerlerinde daha önce ermeni halkının yaşadıgı bilinmektedir.

Kültür

dervişçimli köyü alevi ve kürt kültürünü bir arada yaşayan bir köy olup aleviler için önemli maneviyat taşıyan ocaklardan biri bu köyde yer almaktadır.köy kültürünün alevilikte dede kavramı ile öne çıktıgı tarih böyunca görülmüştür.bunun içindir ki dervişçimli köyünün halkına dede soyu denmektedir.

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 210 km, Elbistan ilçesine 50 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Ali AKGÜL

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 344 4625287

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz