Deveciler Köyü Dörtdivan Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
deveciler köyü bilgileri - deveciler köyü resimleri - deveciler köyü bilgileriDeveciler, Bolu ilinin Dörtdivan ilçesine bağlı bir köydür.

1-Köy ipek yolu üzerinde bulunduğu için kervanlardan kaybolan deve yavrusu büyütülüp çoğaltılmış başka yerde deve bulunmadığı için bir rivayete göre köyün adı Deveciler olarak kalmıştır. 2-Köyümüzün girişinde bulunan höyüğe develerle her gelen ziyaretci toprak getirip höyüğün üzerine dökerlermiş kaybolan deve yavrusu köyümüzde büyütülüp çoğaltılarak başka yerde deve bulunmadığından dolayı diğer bir rivayete göre köyün adı Deveciler olarak kalmıştır.

Kültür

Köy iki mahalle olduğu için yıllardan beri gelen bayramlaşma töreni değişimli olarak mahallnin birinde kurban bayramında bir araya gelinir gurbettekiler ve sıladakiler toplu olarak bayramlaşır geçler birbirleriyle tanışır ihtiyarlar geçmiş günleri yad ederler. Köye ait yemeklerden höşmerim, mıhlama, patatesin türlü çeşitleri meşhurdur.
Coğrafya

Bolu iline 44 km, Dörtdivan ilçesine 2 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 251
1997 236
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Ancak yapılan referandumda köy belediyeye katılmıştır. İlk yerel seçimde köy tüzel kişiliği kalkıp tamamen belediye dahil olacaktır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün merkez mahalle girişinde Evliya Çelebi seyahatnamesinde geçen yaklaşık 14. yüzyılda yapıldığı sanılan bir höyük bulunmaktadır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz