Devrimciydim Bugün Neden Liberalim - Nihat Üstün

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Devrimciydim Bugün Neden Liberalim - Nihat Üstün kitap tanıtımı - kitap özeti


Kitabın künyesi

Devrimciydim Bugün Neden Liberalim
(Özgürlük Felsefesi, Aydınlanma ve Günümüz Siyaseti)
Nihat Üstün
Sepya Yayıncılık / Araştırma Dizisi
Türkçe
406 s. -- 3. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 21 cm
ISBN : 9789944822244
2010
Yayın Yönetmeni : Nursel Calap Oral


Kitap hakkında

Devletçi, baskıcı, toplumcu, bireyi küçük gören kolektivist düşünceler hâlâ dünyamızda çoğunlukla iktidardayken Sepya Kitaplar'ın yeni yazarı Nihat Üstün, tarisel süreçte özgürlük felsefesinin gelişimini, bireyin önemini ve liberalizmi anlatmaya çalışıyor.

Günümüzde dünyanın çok büyük bir alanında genel bir muhalefet çizgisi olan liberazlizme göre en temel varlık bireydir. Birey tüm toplumsal kategorilerden (sınıf, halk) daha gerçektir.

Bu kitap, yaşadığınız dünyada karşılaşılan sorunlara boyun eğmekle beklentilerden yola çıkarak binlerce yıllık deneyimi silip baştan başlamak konusunda, Antik Yunan'dan beri süren tartışmaların günümüz modernini nasıl etkilediğini anlatır.

"Olmakta olan (pratik) ne ölçüde yeterlidir?" ya da "Olması gereken (teori) ile ilgili görüşlerimiz hayat ne ölçüde uyar?" tartışması, geçmiş dönemde devrimci olmak ile günümüzdeki algı üzerinde etkili olmuş fikirlerin karşılaştırılması, demokrasi ve özgürlük düşüncesinin tarihsel sürecinin araştırılması bu kitabın konuları arasındadır.
(Tanıtım Bülteninden)


Kitap kapağı