Dikenli Keler Özellikleri(Laudakia stellio)

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Dikenli Keler Hakkında - Dikenli Keler Özellikleri - Sürüngenler - Sürüngenler Hakkında - Dikenli KelerDikenli keler (Laudakia stellio) , Balkanlarda, Türkiye ve Orta Doğu'da yaşayan bir keler türü.

Özellikleri

Vücüt boyu 35 cm kadar veya daha uzun, baş yassı ve üatü asimetrik küçük plak ve pullarla örtülüdür. Gözbebekleri yuvarlak, boyun ve baş yanlarında diken şeklinde pulları bulunur. Sırt tarafı küçük ve büyük pullarla örtülüdür. Baş altı pulları karinalı, karın tataftakiler düzdür. Kuyruk üzerinde dikenli pullar bulunur ve halkalar halinde dizilmişlerdir. İki halka bir segment teşkil eder ve kolay kolay kopmaz. Sırt tarafı siyahımsı kahverengi ve büyük sarı lekelidir. Alt tarafı kirli sarı veya sarımsı kahverengidir. Erkeklerde boğaz bölgesi gri ve ağ şeklinde desenlidir. Sırt pullarından bazıları da parlak mavi renkli olabilir. Durduğu yerde başını yukarı aşağı indirip kaldırır.

Avlanma ve beslenme

Esas besinlerini böcek ve örümcekler teşkil eder. Ayrıca bitkisel madddeleri de yerler.

Yaşam alanları

Kayalık yerler başlıca yaşam alanları. Bunun dışında taş duvarlarda, şehir merkezlerinin yakınındaki taşlıklarda da bulunurlar. Bazen ağaçlara tırmanır. Yaşlı zeytin ağaçlarının kovuklarına gizlenir.

Üreme

Çiftleşme zamanları bulundukları bölgelere göre Nisan-Mayıs arasında değişir. Dişiler bir defada 8-14 yumurtayı kayalardaki oyuk ve yarıklara bırakırlar. Yumurtadan 2-3 ay içerisinde çıkan yavrular 1-3 yıl arasında erginliğe ulaşır.

Türkiye'de yayılışı

Türkiye'de Batı Güney Orta ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bulunur.