Dikme Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
dikme köyü tanıtım - dikme köyü resimleri - dikme köyü resimleriDikme, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri; köy halkının bir kısmı Erzurum Horosan dan göçme olup, bir kısmı da Aydın (honam) yörüklyerinin köye yerleşmesi sonucu, doğu ve orta anadolu kültürünün bilşmesi ile misafirperver eğitimli bir kültür oluşmuştur. tandır ekmeği meşurdur.
Coğrafya

Kayseri iline 145 km, Yahyalı ilçesine 24 km uzaklıktadır. genelde dağlıktır. 2.000 metrekarelik düz alanı vardır.
İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 250
2007 298
2000 446
1997 299
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bununu yanında nakliye ve dokuma halı ile geçm sürenler de vardır. genç nufus eğitime ve Kayseri merkeze iş için yönelmektedir. Develi S.Halı Fabrikasında da çalışan işçiler vardır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Abdullah BULUT
2004 - Ramazan Erdoğan
1999 - Ali BULUT
1994 - Ömer ERDOĞAN
1989 - Seyfettin BULUT
1984 - İsmet TUZCÜ

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyde bir veteriner vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ayrıca gsm hattı vardır.köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz