Dilekdere Köyü Hanak Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Dilekdere Köyü Hanak - Dilekdere Köyü Hakkında - Dilekdere Köyü Tanıtımı -Dilekdere Köyü Resimleri
İlçe: HANAK - İl: ARDAHAN

Köy Muhtarı:
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:


Cep Telefonu:Demografik Bilgiler:
Nüfusu:

2000
542

1997
285
İle Uzaklığı:

43 km
İlçeye Uzaklığı:

17 km
Rakım:

m


Ardahan
Bilgiler
Nüfus 542 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 75900
Alan Kodu 0478
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Ardahan
İlçe Hanak
Web Sitesi

Dilekdere, Ardahan ilinin Hanak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih

Dilekdere köyü 93 harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus harbinden önce 1850 yıllarında 4 sülalenin Ardahan sancak beyliği tarafından bölgeye yerleştirilmesi ile Hoşret köyü adı ile kurulmuştur. Rus işgal dönemlerinde ermeni katliam ve zulmüne uğrayan köyden çok az insan dere ve ormanlara kaçarak katliamdan kurtulmuştur.rusya ile yapılan anlaşma ile 23.2.1920 tarihinde ülke topraklarına tekrar katılmıştır.1.dünya savaşı ve kurtuluş savaşları dönemlerinde rus işgali altında olduğundan bölge halkı çok açlık ve sefalet çekmiştir.1936 yılında arazi tahsisleri yapılarak köy halkı toprak sahibi yapılmıştır. 1.derecede orman köyü iken 3 köyün birleşmesi ile ortakent beldesi yapılan köy daha sonra belde statüsünden çıkarılıp ARDAHAN-HANAK ilçesine bağlı ortaken mahallesi yapılmıştır.150 yıllık olan köy bugün ilk hali ile mahalle olarak ayaktadır.Afrika masai mara da bile böyle mahalle görülmemektedir.KÖY HALKI 2 odalı , yarısı toprak altında 1 odada hayvanları,diğer odada kendileri ilkel şartlarda yaşamaktadır. Devlete hiçbir külfeti yoktur.Orman bitişiği olmasına rağmen hiçbir köylü 1 ağaç kesip evine çatı yapmamıştır.Toprak damlar akmakta,sakinler hayvanları ile birlikte çeşitli hastalıklara yakalanmaktadır.
Kültür

Yoksul bir köy olmaısna rağmen gençlerin tümü okuryazardır ve eğitim düzeyi yüksektir. Köy halkı bölgede saygındır.
Yemek

Yemek kültürü zengindir. Hamurişlerinden Hangel ve Hınkal meşhurdur. Hınkal kaz eti ile yapılır. Ayrıca Anadolu sebze yemekleri yapılır. ve ayrıca kuzu çevirmesi,portakallı ördek,yaban kazı kızartması,kaburga dolması da diğer meşhur yemeklerindendir.
Coğrafya

Ardahan iline 43 km, Hanak ilçesine 9km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 542
1997 285
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve arıcılıka dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin tüzel kişiliği,Ortakent beldesine bağlıdır. Beldeye bağlı Mahalle statüsü ile Mahalle Muhtarı tarafından temsil edilmektedir.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. 8 yılın 5 yılı ortakent dilekdere mahallesinde öğrenimin yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır
Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz