DinazoRLaRDan SonRa DünyaNıN Hakimi 0Lan YıLan . . .

#1
Sponsorlu Bağlantılar


Kolombiya'da yapılan bir kazıda 13 metre uzunluğunda bir tonu aşkın ağırlıkta şimdiye kadar bulunan en uzun ve büyük yılan fosilinin ortaya çıkarıldığı bildirildi. New York'daki Amerikan Doğal Tarih Müzesi uzmanlarından Jack Conrad bin 100 kilo olan yılan için "bir bizondan daha ağır ve bir belediye otobüsünden daha uzun. Kolayca bir ineği yiyebilir bir insan ise onun için sadece bir tost olurdu" dedi. Bulgu ile ilgili ayrıntıların verildiği Nature dergisindeki yazının baş yazarı Jason Head ise "Eğer bu yılan beni yemeye kalksaydı kapıdan zor geçerdi" diye konuştu.

Akrabalarını yiyeyerek beslendiği tahmin ediliyor Head yağmur ormanlarında 58 ila 60 milyon yıl önce yaşayan bu yılanın büyük olasılıkla akrabaları olan timsahları "çıtır çıtır" yiyerek beslenmiş olması gerektiğini kaydetti.

Bulguya imza atan arkeologlar dev yılana yılanın bulunduğu Cerrejon bölgesine atfen "Titanoboa cerrejonensis" adını yani "Titanik Cerrejon Boa"sı adını verdi. Bilim adamları, Titanaboa denilen bu yılanın dinozorların yok olmasının ardından dünyada var olan en yırtıcı hayvan olduğunu iddia ediyor. Head modern çağlardaki boa yılanlarına benzese de bu yılanın daha çok bir anakonda gibi davrandığını ve neredeyse zamanının tamamını suda geçirdiği kaydetti.

Titanaboa 2007 yılının başlarında Florida Üniversitesi'nin Florida Doğal Tarih Müzesi'nde sergilendi. Titanoboa şimdiye kadar kayıtlara geçen en uzun yılan rekorunu da 3 metre 35 santimle kırdı. Daha önceki en büyük yılan 40 milyon yıl önce Mısır'da yaşamıştı. Halen yaşayan yılan türlerinden en uzunu ise 9 metre kadar olan bir piton yılanı. Bir yılanın uzunluğunun yaşadığı ortamın sıcaklığına bağlı olarak arttığı belirtildi.