Dinimizde babaların önemi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Dinimizde babaların önemi

Babana bile güvenmeyeceksin' aldatmacasını yıkmaya var mısınız?Bu ümmet tarihin her aşamasında fitnelerle çalkalandı. Müslümanların birliğini başka türlü bozamayacağını fark eden düşmanlarımız, toplumu kemiren fitneler yaydılar. İşte onlardan biri: "Bu zamanda babana bile güvenmeyeceksin!"

Halbuki, Peygamber Efendimiz (sas), baba hakkı ve sevgisi konusunda, bize onlarca harika tavsiyelerde bulunmuştur. Bırakın 'babaya güvenmeme' konusunu, Efendimiz, babanın dostlarına bile saygı göstermeyi bize, 'yapılacak en üstün iyilik' olarak ifade buyurmuştur: "Kişinin yapacağı en üstün iyiliklerden biri, ölümünden sonra babasının dostlarına sıla-i rahimde bulunmasıdır."

Peygamberimiz, babanın ne kadar kıymetli olduğunu ise şu hadisiyle bize bildirmekte: "Allah'ın (cc) rızası babanın rızasından geçer. Allah'ın (cc) memnuniyetsizliği de babanın memnuniyetsizliğinden geçer.

Kainatın Rahmet Peygamberi (sas), "Baba cennetin orta kapısıdır. Dilersen bu kapıyı terk et, dilersen muhafaza et." buyurarak, babasını terk edenin cenneti bile kaybedebileceğini bildirir.