DirectX Problemi ve Çözümü

#1
Sponsorlu Bağlantılar
DirectX Problemi ve Çözümü

Bir yazılım / oyun yüklemeye çalışıyorsunuz ancak, sisteminizde DirectX olmadığına dair bir uyarı penceresi ile karşılaşıyorsunuz.. Tamam diyorsunuz kendi kendinize ve arşivinizde bir yerlerde DirectX'i bulup yüklemek istiyorsunuz.. DirectX, yüklemeye çalışıyorsunuz.. Ancak yükleme esnasında karşınıza "An Internal system error has occured Please refer to DxError.log and DirectX.log in your windows folder to determine the problem." yazan bir hata penceresi çıkıyor..

Hata mesajında söylediği gibi, Windows klasöründe DxError.log ve DirectX.log adında 2 metin belgesi var. Açıyorsunuz ama anlamadığınız bir ton kod yazıyor.. Daha sonra toparlıyorsunuz kendinizi hiçbir şey olmamış gibi.. "Acaba, mevcut DirectX yükleme paketinde mi bir problem var ?" diye düşünüyor ve Microsoft'un web sitesinden yeniden indiriyorsunuz. Ancak karşınıza yine aynı pencere geliyor.. Sinirleniyorsunuz..

Bu defa, mevcut DirectX sürümünü kontrol etmek için Başlat > Çalıştır penceresini açarak "dxdiag" yazıyorsunuz.. Ve karşınıza gelen pencere, sizi şok etmeye yetiyor..
Görüldüğü gibi, DirectX Tanı Aracı çalışıyor ancak sistemde DirectX'in bulunmadığını yazıyor.. Bu durumda, sisteminizde DirectX ile çalışan en ufak bir yazılım bile çalışmıyor.. Gelin de sinir küpü olmayın.. Ne yapacaksınız bu durumda ? Aklınıza gelen tek çözüm, kocaman işletim sistemini yeniden yüklemek zorunda olduğunuz mu ?

Ama yapmayın, herşeyinizi yeniden yüklemeyin.. Size bir çözüm önerisi sunalım.. Açın bir not defteri.. Sonra aşağıdakileri yapıştırın :

Windows Registry Editor Version 5.00


CODE
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\DirectX]
"VERSION"="4.09.0000.0904"


Sonra da bu dosyayı, dx_duzelt.reg olarak kaydedin.. Son işlem olarak çalıştırın [Eğer başaramazsanız, aşağıdaki linkten hazır dosyayı indirebilirsiniz..

Ve;


İşte problemimiz düzeldi.. Artık sisteminizde bir DirectX sürümü yüklü... Dilerseniz, böyle kullanabilir, dilerseniz de DirectX'in yeni sürümünü yükleyebilirsiniz..


alıntıdır.