Direkli Köyü Merkez Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Direkli Köyü Merkez - Direkli Köyü Hakkında - Direkli Köyü Tanıtımı - Direkli Köyü Resimleri


Amasya

Bilgiler
Nüfus 453 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 05000
Alan Kodu 0358
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Merkez

Direkli, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.Alevi köyü iken son 30 yıldır uygulanan sünnileştirme politikalarının sonucu olarak köye yapılan cami, kuran kursu ve ikinci camiden sonra alevilik adı sözde kalmıştır..köy bugün sözde alevi özde sünni bir köydür..sünnileştirilmiştir..
Tarihi

Köyün eski adı göndestir orta asyanın horasan bölgesinden göç etmişlerdir

Kültür

Köyün en önemli özelliklerinden biri kışların sert geçmesidir.köy küçük bir vadiye kurulmuş ve doğudan gelen rüzgarların fazla etkisi yoktur.köyde düğünlerde eski gelenek ve görenekler devam ettirilmeye çalışılıyor.düğünlerde hala damadı ata bindirmek ve erkeklere eski kadın elbisesi giydirerek yapılan elekçi oyunu hala devam ettirilmektedir.düğünlerin önemli oyunlarından biride sim simdir.

Coğrafya

Amasya merkezine 24 km uzaklıktadır.komşu köyleri ise;abacı,ebemü,zana,guzgeçe,baraklı,yenicedir.köy ün birde fındıklı adında birde mezrası vardır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.köyde bir çok sebze ve meyve yetişmektedir.Bir çok bitki örtüs vardır.Bunlardan Bazıları;fındık,gürgen,çam,meşe

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000
1997
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.DİREKLİ köyün ileri gelenleri birleşerek köye su fabrikası yaptırıyorlar.Fabrikanın temelleri atıldı.inşaatı devam etmektedir.inşallah bu sene su üretimine başlayacak.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:2009;salih koç


2004 -

1999 -
1994 -
1989 -
1984 -
((2009)) - musa kazan

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz