Diş Gelişimi Anne Karnında Başlıyor

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Diş gelişimi anne karnında başlıyor

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Köprülü, bebeklerin diş gelişiminin anne karnında 3. veya 6. ayda başladığını belirtti.

Prof. Dr. Hülya Köprülü, hamilelik döneminde anne adayının hem kendi ağız bakımını iyi yapması, hem de doğacak bebeğinin sağlıklı dişlere sahip olabilmesi için iyi beslenmesi gerektiğini söyledi.Bebeklerin dişlerinin erken veya geç çıkabildiğini, bunun da bebeğin gelişiminin bir göstergesi olmadığına dikkat çeken Köprülü, bebeklerin dişlerinin düzgün ve sağlıklı çıkmasının önemli olduğunu kaydetti.

Anne adayının hamilelik süresince iyi beslenmesi gerektiğini ifade eden Köprülü, “Bebeklerin diş gelişimi anne karnında 3. veya 6. ayda başlar. O yüzden bu dönemlerde beslenmeye dikkat etmek, özellikle A, C ve D vitaminleri, protein, kalsiyum ve fosfor yönünden zengin gıdalar almak önemlidir” dedi.

Diş temizliği

Bebek doğduktan sonra da, ileride sağlıklı dişlere sahip olabilmesi için ağız ve diş bakımı ile beslenmesine özen gösterilmesi gerektiğini anlatan Köprülü, dişleri çıkmaya başlayan bebeğin dişlerinin temiz bir bez veya gazlı bezle, ıslatılarak temizlenebileceğini söyledi.

Bebeğin ek gıdalara geçmesi ile birlikte sağlıklı diş gelişimi için beslenmesine dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Köprülü, bir yaşından sonra diş fırçasına alıştırılmasında, gelecekte diş fırçalama alışkanlığına sahip olması için yarar olduğunu vurguladı.

Köprülü, çocukların dişlerini tek başlarına fırçalayabilene kadar ebeveynlerinden yardım almaları gerektiğini, 3 yaşından sonra ise çok az miktarda diş macunu kullanabileceklerini belirtti.

Gelecekteki yararlı alışkanlıkların küçük yaşta kazanıldığını anımsatan Köprülü, anne babanın da diş bakımlarına özen göstererek, çocuklarına örnek olmaları gerektiğine işaret etti.

Köprülü, sağlıklı dişler ve ağız için tüm aile bireylerinin, günde 2 kez özellikle yemeklerden sonra florlu diş macunu ile dişlerini fırçalaması, diş ipi kullanması, dengeli beslenmesi ve düzenli olarak diş hekimine giderek kontrol olması gerektiğini kaydetti.
 

SeLeN

Yönetici
Editör
#2
Anne Karnında Diş Sağlığı - Bebekte Diş Sağlığı - Bebeklerde Diş Sağlığı
Hamilelik döneminde yeterli vitamin alınmasını öneren uzmanlar, “Anne adayı yeterli vitamin almazsa bebeğin diş sağlığı olumsuz etkilenir'' uyarısında bulunuyor.


Ağız ve diş sağlığının anne karnında başladığını belirten Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İhya Kahraman, burada en büyük görevin anne adaylarına düştüğünü söyledi.

Hamileliğin ilk 3 ayında bebeğin bütün organlarının oluştuğunu ifade eden Kahraman, hamilelik döneminde annelerin beslenmesinin bebeğin sağlığına doğrudan yansıdığını vurguladı, ''Anne adayları hamilelik döneminde yeterli vitamin almalı. Anneler yeterli vitamin almadığı zaman bebeklerin diş sağlığı bundan olumsuz etkilenir'' diye konuştu.

Prof. Dr. Kahraman, bebeklerin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi için anne adaylarının alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları da bırakmaları gerektiğini ifade etti. Dış sağlığında özellikle doğumdan sonraki sürecin de çok önemli olduğunu dile getiren Kahraman, şöyle devam etti:


''Bebekler ilk dünyaya geldiklerinde anne sütüyle daha sonra da mama ile beslenir. Anneler bebeklerini besledikten sonra bebeklerin dişlerini ıslak ya da gazlı bir bezle silmelidir. Bu yöntem ile bebeğin çıkacak dişlerine sağlıklı bir ortam hazırlanmış olur. Bebekler iki yaşına girdiği zaman geçici dişler diye tabir ettiğimiz süt dişleri çıkmaya başlar. Bu geçici dişlerin altında daimi dişlerin genleri gelişiyor. Bu yaşlarda çocukların aldığı ilaçlara çok dikkat etmeli. Çünkü alınan ilaçlar diş sağlını olumsuz etkileyebiliyor. Örneğin alınan antibiyotikler bebeklerde mine bozukluklarının meydana gelmesine sebep olur ve daimi dişleri olumsuz etkiler.’'

ÇOCUKLARIN DİŞLERİ DE GÜNDE 3 KEZ
''Her şeyden önce süt dişlerinin çıktığı dönemlerde çocukların diş sağlığına ve diş fırçalamalarına özen gösterilmelidir'' diyen Kahraman, ''Eğer çocuklar fırçalayamıyorsa anne ya da babanın çocukların dişlerini fırçalaması gerekir. Aileler buna çocukların dişlerini bilinçli bir şekilde günde 3 defa fırçalayana kadar devam etmelidir. Asitli içeceklerde bu yiyecekler kadar dişlerin çürümesine sebep olur. Kimseye ‘asitli içecek tüketmeyin’ diyemeyiz ama tüketildikten sonra dişlerin fırçalanması gerekir'' şeklinde konuştu.

SÜT DİŞLERİNİN ZAMANINDA DÜŞMESİ ÖNEMLİ
Süt dişlerinin bebeklikte çiğnemeyi sağlamak ve çıkacak daimi dişlere yer sağlamak gibi iki önemli görevinin olduğunu söyleyen Kahraman şöyle devam etti:

''Süt dişlerindeki çürüme dişlerin erken düşmesine ya da çekilmesine sebep oluyor. Süt dişlerinin zamanında düşmesine çok önem veriyoruz. Çünkü süt dişleri zamanında düşmediği ya da süt dişinin çekilmesi halinde çıkacak daimi dişler yer bulamıyor, dişlerde kayma meydana geliyor ve bu da daimi dişlerde çapraşıklığa sebep oluyor. Biz çocukların erken yaşlarında bu süt dişi çürümelerini engellemek istiyoruz. Çünkü çürükler ne kadar çok azalırsa, daimi dişler o kadar sağlıklı çıkar. Çocukların gelecekte sağlıklı dişleri olması için süt dişlerinin zamanında düşmesi çok önemli. Bunun için de çocuğa erken yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalı.''