Diş hekimliğinde iğnesiz ağrısız lazer!

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar

Diş koltuğuna oturmak eskisi gibi ürkütücü değil! Çıkan yeni teknolojiler sayesinde; çürüklerden diş eti hastalıklarına dek birçok diş sorunu ağrısız, acısız ve hatta kansız tedavi edilebiliyor. Diş hekimliğinde lazer uygulamaları da bunlardan biri…
Ne zamandan beri diş hekimliğinde lazer kullanılıyor?
Lazer uygulamaları, 60′lı yıllardan beri tıp alanında kullanılıyor. Yakın zamana kadar diş hekimliği alanında sadece diş beyazlatma ve yumuşak doku operasyonlarında kullanılan lazer enerjisi, günümüzde daha geniş alanlarda kullanılır hale getirildi. Diş lazeri ile hem sert doku (diş minesi-insan vücudundaki en sert yapı), hem de yumuşak doku (dudak, damak, dişeti) işlemleri rahatlıkla yapılabiliyor.
Lazer uygulamaları hangi diş problemlerinde işe yarıyor?
Diş çürüklerinin temizlenmesi, kanal tedavileri, diş dolguları, çene kemiğinde ve dişetinde her çeşit cerrahi işlemler, dişetinin şekillendirilmesi, estetik diş tedavileri, hassas dişlerin hassasiyetinin giderilmesi, koyu renkli diş etlerinin renginin açılması gibi tedaviler lazerle yapılabiliyor. Bunun yanında implant (kemiğe vida) uygulamalarında lazer teknolojisi ile cerrahi işlem aşamaları basitleşmekte ve tedavi genelinde zaman kazanılmaktadır. Lazer uygulamalarıyla halk arasında lazerli dolgu diye bilinen ve bir ışık kaynağıyla sertleştirilen kompozit dolgu uygulamaları birbiriyle karıştırılmamalıdır. Avantajları neler?
Sert dokuda, titreşim yapmaması, küçük müdahalelerde anesteziye gerek duyulmaması sebebiyle lazer uygulamaları, diş hekimi korkusu olan her yaş grubu hasta için tercih edilebilir. Yine yumuşak dokuda, kanamasız operasyonlar yapılabilmesi ve iyileşmenin çok hızlı olması büyük avantajlarındandır. Özellikle çocuk hastaların tedavisinde önemli kolaylıklar sağlar.
Porselen (yaprak diş) yüzeyini mükemmele yakın pürüzlendirmesi, yapılan restorasyonun tutuculuğunu yüzde 100 etkiler. Lazer diş hekimliği, genellikle tedavi sürecini kısaltarak, daha az çaba ile daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Yeni nesil diş lazeri ile dişe ve diğer dokulara temas etmeden çalışmak mümkündür. Bu sayede ısı titreşim ve sürtünmeye bağlı ağrı oluşmayacağı için dişi uyuşturmaya gerek kalmayabilir. Lazer kullanılan bölgelerde yüzde 100 dezenfeksiyon ve sterilizasyon sağlandığı için tekrar enfeksiyon oluşması ve çürük başlaması riskleri ortadan kalkmaktadır. Diğer uygulamalara göre farkı nedir? Lazerle yapılan cerrahi uygulamalarda, işlem esnasında neredeyse hiç kanama olmuyor.. Her cerrahi uygulama sonrasında ortaya çıkabilecek komplikasyon, şişme ve rahatsızlık olasılıkları azalıyor ve daha hızlı bir iyileşme sağlanıyor. Lazerli diş beyazlatma işlemlerinde çok kısa sürede daha iyi sonuç almak mümkün. Dişetlerinde genetik olarak aşırı derecede mor renklenme bulunan hastalarda 3 veya 4 seansta lazer ile soyma yapılarak, bu sorun ortadan kaldırılabilir. Ayrıca çürük tedavisi de mümkün. Ağrı oluşma riskinden dolayı iğne(anestezi) yapılırken lazer tedavisinde anesteziye gerek kalmıyor.