Diş yapısı etkili konuşmada büyük rol oynuyor

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Diş yapınızın konuşmanızı hatta özgüveninizi ciddi oranda etkilediğini biliyor muydunuz? Dişler yüzümüzün en dikkat çeken yeri olduğu için küçük kusurların bile hemen göze çarptığını belirten Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu sağlıklı ve bakımlı görünen dişlerin insanların dikkatini daima pozitif yönde etkilediğini söyledi. Sağlıklı dişler kişide özgüveni arttırırken kötü görünümlü dişler ise özgüveni kaybettirir kişi gülümsemeye ve konuşmaya çekinir. İşte bu noktada diş estetiği devreye giriyor. Kışlaoğlu dişlerin konuşma üzerindeki etkilerini anlatıyor…

Dişlerin konuşmadaki rolü
Konuşma insan ilişkilerinin en önemli özelliklerindendir. Kendine güvenen bir bireyin kullandığı kelime ve kurduğu cümleler o kişi hakkındaki tüm düşünceleri olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Konuşmada en önemli etken ağzımız ve dişlerimizdir. Diş yapısı bozuk olan bir kişi genellikle konuşmaktan kaçınır ya da konuşurken ağzını kapatma gereği duyar bu da sosyal hayatı ve iletişimi kötü yönde etkileyen en büyük sebeplerden biridir. Politikacılık aktörlük spikerlik şarkıcılık gibi bazı meslekler büyük ölçüde düzgün konuşmaya dayanır.

Dişlerin konuşmaya fiziksel etkisi
Düzgün konuşmada dişlerin önemli rolleri vardır. Dişler çene kemikleri dişetleri dil ve damak konuşma ile ilgili görevlerini bir bütün halinde yürütürler. Kullandığımız kelimelerdeki tüm harfler dişlerimizin ne ölçüde tam olduğuna bağlı olarak istenilen sesi çıkarmamızı sağlar. Dişleri takma olan bir kişinin dişlerini çıkardığındaki konuşmasını düşünürsek dişlerin konuşmamızı ne denli etkileyebildiğini kavramak hiç de zor olmayacaktır.

Örnek vermek gerekirse;
1-DE ve TE sesleri dil ucunun üst kesicilerin damak tarafındaki eğiminden destek almasıyla çıkar.

2-FE ve VE sesleri ise alt dudağın üst kesicilerin kesici uçlarına temas etmesiyle çıkar.

3-SE sesi karışık bir işlemle çıkar. Alt ve üst kesiciler birbiriyle temas halindeyken dilin azıların dil tarafındaki yüzeyinden destek alması ve dil ucunun da (kesiciler arasında bir oluk yapıp) hava borusu oluşturmasıyla gerçekleşir. ŞE ve JE sesleri de buna benzer bir işlemle gerçekleşir; fakat bu sırada dil ucu göreve katılmaz.

Dişler çene kemikleri dişetleri dil damak buların hepsi çiğneme tat alma yutkunma ve konuşma ile ilgili görevlerini bir bütün halinde yürütürler.

Ortodontik problemler
Konuşmayı etkileyen diğer bir etkenin de ortodontik problemler denilen çenesel uyumsuzluk veya dişsel bozukluklar olduğunu ifade eden Kışlaoğlu ortodonti’nin çapraşık dişlerin düzeltilmesi diş çene ve yüzdeki uyumsuzlukların giderilmesi ile ilgilenen bir bilim dalı olduğunu belitti. Ortodonistlerin çene kemiği ve dişlerimizin doğru yerde ve doğru konumda yerleşmesini sağladığını belirten Kışlaoğlu ”Dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi ile önemli bir estetik kazanım ve konuşma kolaylığı sağlandığı gibi ağız ve diş sağlığına da birçok faydası vardır. Çapraşıklıkların giderilmesi ile bu bölgelerin daha kolay ve etkili temizlenmesi sağlanır böylece çürük ve dişeti hastalıklarının önüne geçilmiş olur. Ayrıca dişlerin ve çenelerin birbiriyle kapanışları düzeleceği için kullandığımız kelime ve harflerin telaffuzu daha net sağlanır.” diyor.