Dışkaya Köyü Gürsu Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Dışkaya Köyü Gürsu - Dışkaya Köyü Bilgileri - Dışkaya Köyü Hakkinda - Dışkaya Köyü Resimleri
Dışkaya köyü, Bursa ilinin Gürsu ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: GÜRSU - İl: BURSA

Köy Muhtarı: RECEP KARAKUZU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu: 0 532 344 32 41

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 26 km

İlçeye Uzaklığı: 14 km

Rakım: m

Tarihi
Köy Ertuğrulgazi'nin Bursa'yı fethetmesinden sonra bölgeye gelen Kayı boyu Yörükleri tarafından kurulmuştur.Bursa ovasının kuzeyindeki köyün mera sınırları alan olarak en büyük olmakla beraber verimsiz ve taşlık tepelerden oluşmaktadır.İsminin de daş kaya kelimelerinin dış kaya olarak okunmasından oluştuğu rivayet edilmektedir.1850 li yıllarda Yörüklere iskan mecburiyeti getirilmesiyle birlikte yerleşik hayata geçilmiştir.Birinci dünya savaşı yıllarında yunanlılar tarafından hakim tepelerinde taştan kaleler yapılmış ve bu taş dizili kaleler Cevizlik ve Hisar mevkiinde görülebilir.Buralardan hem Bursa hem Gemlik izlenebilmektedir.

Bu köyün gençleri ve de karakeçili aşiretinin diğer köylerinden gençler ertuğrul gazi türbesinde hıdırıellez duası yaparlardı. II. Abdülhamit zamanında resmi törenler şeklinde düzenlenmeye başlanmıştır. II. Abdülhamit, Osmanlı Hanedanı’ndan geldikleri için güven duyduğu bu aşiretin gençlerinden, “Ertuğrul Alayı”nı kurdu. Bunları saray muhafızı olarak görevlendirdi.

Onlar için:

“Ertuğrul ocağında uyandım.

Şehitlerin kanlarıyla boyandım”.

Dizeleriyle başlayan bir marş besteletti. Alman İmparatoru Wilhelm’in İstanbul’u ziyareti sırasında, kendisine bu alaydaki askerlerin akrabaları olduğunu söylemiştir.

Karakeçili oymağı, Kurtuluş Savaşı’na “Bolşevik Taburu” adı altında katılır. (Doğan Avcıoğlu, Türklerin Tarihi, C.1, S. 162)

Üzerinde Bayat boyunun damgası bulunan Ertuğrul Gazi’nin türbesi, Yunan işgali sırasında yıkılmış ve o güzel anma geleneği uzun bir süre unutulmuştur! Ancak son yıllarda bu gelenek, yeniden canlandırılmıştır. Her yıl eylül ayının ilk günlerinde burada törenler düzenlenmektedir.

Bölgede Cevizlik,Hothanlar,Araphanlı mevkilerinde bizans dönemine ait tarihi kalıntılar olmakla birlikte bunlar günümüze ulaşamamıştır.Köy içindeki tarihi hamam da 1980 li yıllarda yerine çeşme yapılmak için yıkılmıştır. 2004 yılından itibaren Baldıran mevkiinde yamaç paraşütü tesisleri kurularak turizme hizmet vermeye başlamıştır.Bölgede her yıl offroad yarış elemeleri de yapılmaktadır. Bölgenin sağlam kayalar üzerinde olması ve tarımda verimsiz olması nedeniyle Gürsu belediyesi tarafından imar çalışmaları yapılmıştır.

Kültür
Köy,Osmanlı'nın da kurucusu olan Karakeçili yörüklerindendir.Bursa yöresinde 60 civarında Karakeçili köyü bulunmaktadır.Bunlar birbiriyle akraba köylerdir.En çok Karakeçili köyü Mustafakemalpaşa'dadır (15 köy).Bunu Keles izler (12 köy).Balıkesir Karakeçilileri ( Kepsut - 20 köy , Dursunbey 5 köy) de bizim yöremizdekilerin devamıdır ve aynı kültürel özellikleri taşır.

Coğrafya
Bursa iline 26 km, Gürsu ilçesine 14 km uzaklıktadır.

dışkaya köyü gürsu bursa iklimi araştır

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 346
1997 336

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün ismi verilerek yeni bir keçi ırkı oluşturma projesi devam etmektedir. Bkz
ışkaya Koyunu

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - RECEP ÇELİK

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz