Diyabetin göze zararları

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
GAZİANTEP (İHA) - Özel Primer Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Derviş Çulcu körlüğe yol açan en önemli hastalıklardan birinin diyabet olduğunu belirterek, "Diyabet hastaları 6 ayda bir göz muayenesi olmalı" dedi.

Özel Primer Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Derviş Çulcu, şeker hastalığının gözde kanama, tansiyon ve katarakta neden olduğuna dikkat çekti. Opr. Dr. Çulcu, "Şeker hastalığında en çok korktuğumuz göze yaptığı tahribatlardır. Bu tahribatların geriye dönüşü yok. Geriye dönmeyince körlüğe kadar gidebilecek bir durum oluyor. Şeker kontrol altında tutulursa gözde çok fazla korkulacak bir şey yok. Ancak yine de zaman içinde ileri yaşlarda şekerin yapmış olduğu tahribatı engellemek çok fazla mümkün olmuyor. Şeker hastaları şikayetleri olmasa bile en az 6 ayda bir mutlaka göz doktoruna muayene olmalıdır" dedi.

Şekerin hastalığının kurdun ağacı yemesi gibi vücuda zarar verdiğini belirten Opr. Dr. Çulcu, "O yüzden şeker bir gün dahi yüksek olmamalı. Şeker hastalığı gözde kanama, tansiyon ve katarakta neden oluyor. Şekerde önce gözün gören tabakası olan retinada kanamalar başlıyor. Daha sonra gözün sinirlerinde kurumalar oluyor. Bunlar kötü emareler. Bunlar başladığı zaman devamlı çoğalacak. Görürken bir sabah kalkacaksınız hiç göremediğinizi fark edeceksiniz. Gün geçtikçe artacak" diye konuştu.

Gözde kanama görünmesi halinde doktorun lazer önerebileceğini hatırlatan Opr. Dr. Derviş Çulcu, "Lazerin tedavi edici yönü yok. Yani 'lazer oldum gözüm kurtuldu' anlamında düşünmemek lazım. Lazer, gözdeki dokuları yakıyor. Yakılan yer gözün en kıymetli yeri. Gözün retina dediğimiz gören tabakası. Bütün görme hücrelerinin olduğu bir yer. Yakmazsak kanama bu dokuları tahrip edecek ve ilerleyecek. İlerledikçe de daha büyük bir alan tahrip olacak. Lazerden dolayı görme oranında düşme oluyor. O yüzden bu noktaya gelmeden önlemin alınması lazım" şeklinde konuştu.

Bu sorunları yaşamamak için şekerin yükseltilmemesi ve kontrol altında tutulması gerektiğine işaret eden Opr. Dr. Derviş Çulcu, şöyle konuştu:
"Dünyada körlüğe yol açan en önemli nedenlerden biri de diyabet hastalığıdır. Onun için diyabet hastaları gözlerinde ortaya çıkacak olumsuzluklara engel olmaları kan şekerini kontrol altında tutmaları ve altı ayda bir göz muayenesi yaptırmaları gerekir. İyi tedavi edilmeyen şeker hastalığında göz dibinde kanamalar oluşur. Devamlı dahiliye doktoru ile irtibat halinde olun ve şekeriniz nasıl düşmesi gerekiyorsa onu düşürün. Düşmeyen şeker olmaz. Şekerinizi yükseltmeyin. Mutlaka 6 ayda bir göz muayenesi yaptırın. Bunu ihmal etmeyin. Zaman sizin aleyhinize çalışabilir."