Diyet Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Diyet Nedir?
Uzmanlar diyet konusunda yaptıkları açıklamalarda bir diyetisyenin kontrolüyle bilinçli olarak kilo verilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Tek tip diyetlere ise kesinlikle itibar etmemek gerekiyor Aslında "kişiye özel" diyeti çok doğru bir kavram. Çünkü her bedenin alması gereken protein, vitaminler ve karbonhidrat farklıdır. O kadar çok faktör var ki zayıflama gerçeğinde. Örneğin kilo verme metabolizmaya, beden tipine göre değiştiği için kesinlikle takvimlere de bağlı kalmamak gerekir.Birçoğumuz, hayatımızın belli dönemlerinde “rejim” ya da “diyet” denilen kavramla tanışıyoruz. Besinleri dengeli olarak tüketmediğimiz için kimi zaman bedenimiz isyan ediyor ve belli hatlarda "genişleyerek" bizi protesto ediyor! Sonuç olarak , kilolara karşı savaşta kendimizi galip ilan etmek için çırpınıp duruyoruz. Ve rejim yapmak genç yaştan itibaren hayatın bir parçası oluyor. Şunu uzmanlar sık sık dile getiriyor. Kilo verme "estetik" kaygılarla da olsa amaç sağlıklı bir bedene kavuşmak. Bir çok insan için artık sağlıklı olmak "yaşam biçimi" haline gelmiş durumda. Formda kalmak, sağlıklı olmak gibi kaygıların arttığı bir çağdayız. Tabii ki sağlıklı yaşam eşittir diyet değildir ama "yeme disiplini" olmadan da ona kavuşmamız mümkün değil.

Doğru diyet nedir
Peki doğru diyet nedir. Uzmanlar diyet konusunda yaptıkları açıklamalarda bir diyetisyenin kontrolüyle bilinçli olarak kilo verilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Tek tip diyetlere ise kesinlikle itibar etmemek gerekiyor Aslında "kişiye özel" diyeti çok doğru bir kavram. Çünkü her bedenin alması gereken protein, vitaminler ve karbonhidrat farklıdır. O kadar çok faktör var ki zayıflama gerçeğinde. Örneğin kilo verme metabolizmaya, beden tipine göre değiştiği için kesinlikle takvimlere de bağlı kalmamak gerekir. Üç haftada üç kilo veren arkadaşının diyetinin aynısını uygulayıp, "bak, hala bir kilo bile vermedim" gafletine düşebiliyor bazı insanlar bu yanlış bilinçten dolayı. Çok önemli bir nokta var ki kilo verirken acele etmemek. Yani kısa sürede kilo vermeye heveslenmeyin. Beslenme ve diyet uzmanları "şok diyetler"in tehlikesinden söz ediyor. Çünkü bu tür diyetler kesildiğinde kişi daha fazla kilo alıyor. Uzmanlar haftada 1 veya 1.5 kilo vermenin sağlıklı olduğunu belirtiyorlar.

Hareket mucizeler yaratır
Sağlıklı yaşam için doğru beslenme ve düzenli egzersiz şart. TV’ye esir olmuş insanlar topluluğu olarak maalesef hareketi sevmeyen bir toplum olduk. Ve ekran bağımlılığı kilo olarak geri dönebiliyor insanlara. Diyetle birlikte “harekete geçmek” şart. Yağları kullanılıp, kasların kaybedilmeyeceği ve metabolizma hızının düşürülmeyeceği bir diyet program uygulanmalı. Herkes kendi metabolizmasına uygun olanını seçmeli Onlarca bedene göre onlarca diyet mevcut. Sadece sebze -meyve ile beslenen, hamur işlerinden uzak duranlar da zayıflayabiliyor. Günde yarım saat yürüyüp, fazlalıklarını eriten için de yanlış yapıyor diyemeyiz. Çünkü yürüyüş en sağlıklı zayıflama yöntemlerinden biri. Daha fazla zayıflama yönteminden söz edip kafanızı karıştırmadan üçte karar kılalım. Şunun da altını çizelim tekrar: En azından “danışma” düzeyinde bile olsa, mutlaka bir diyetisyenle iletişiminiz olsun.Dünyaca ünlü diyetler
Ünlü “Montignac” ve “Atkins” diyetlerini bütün dünyada binlerce insan uyguluyor. Tabii bazı diyetisyenlerin önerdiği “savunma diyeti”ni de tercih edenler hayli fazla. Montignac diyeti, karbonhidratla proteinin bir arada yenilmemesi esasına dayanıyor. Bu yönteme göre, ekmek, makarna ve pilav gibi karbonhidratlı besinlerle, tavuk, et ve yumurta gibi proteinli besinler bir arada yenilmiyor. Makarnanın ve pilavın ise rafine edilmemiş pirinçten yapılması öneriliyor. Montignac diyetinde kafeiniz kahve ve şekersiz çay tüketmenize izin var. Hatta diyet olması şartıyla kola da içebiliyorsunuz. Ancak nişasta içeren mısır, kestane, karpuz, havuç, muz, karpuz ve kavun gibi besinler tüketilmiyor. Yemeklere az zeytinyağı eklenebiliyor. Salata da zeytinyağı ilavesiyle tüketilebiliyor.Sindirime dikkat
Montignac, proteinli bir besin yendiği zaman ancak 4 saat aradan sonra karbonhidratlı bir besinin tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Peki neden böyle? Karbonhidrat grubuna giren ekmeğin sindirim esnasında mideden geçmesi yaklaşık yarım saat sürüyor. Et tavuk, balık gibi protein grubu besinler ise 4 saatte sindirilebiliyor. Eğer eti ekmekle yerseniz ikisinin birlikte sindirilme süresi oldukça uzuyor. Ekmekle tüketilen etin hazmı 8 ile 12 saat arasında gerçekleşiyor Montignac’a göre. Dolayısıyla da, bu şekilde yenilen besinlerden beden daha az yararlanabiliyor.Atkins diyetinin süresi
Atkins diyetinde ise yağlı besinler yasak değil. Amerikalı uzman Atkins’in bu diyet programında şekere yer yok. Sadece saf protein tüketilebiliyor. Yani et, tavuk, yumurta ve süt ürünleri diyet listesinde mevcut. Meyveye çok az olmak kaydıyla izin var. Üç beyaz ( tuz, şeker ve un) yasaklar listesinde.Bu programın yağ oranı minimum diyetlere oranla daha kısa zamanda zayıflattığı söyleniyor. Uzmanlar, Dr. Atkins diyetinin sadece iki hafta uygulanmasının uygun olacağını söylüyorlar.Sözünü ettiğimiz "savunma diyeti"ni ise Jennifer Aniston gibi ünlüler kullanıp zayıflamışlar. Bunda da protein tüketimi fazla. Düşük kalori ağırlıkta. Bol bol su içmek gerekiyor savunma diyetinde. Egzersiz yok ama uzmanlar daha hızlı kilo vermek isteyenlere öneriyor.
Diyette püf noktaları

Canınız bir şey çektiğinde yiyin ama miktarı az olsun
Sabahleyin kahvaltıyı ihmal etmeyin.
Su sürekli "aklınızda olsun. Bol bol su için.
Yürüyüşün çok önemli olduğunu unutmayın. Kısa mesafelerde araca binmeyin
Saat 20.00'den sonra yemek yememeye özen gösterin.
Canınız Tatlı ve meyveyi yemeklerden hemen sonra almayın Yemeğin ardından en az iki saat geçmesini bekleyin.
Çay ve kahvede şeker kullanmayın
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#2
Diyet Hataları


Bu hatalara düşmeyin!
Fazla kiloları olan kişiler bu kilolardan kurtulmak amacıyla çeşitli Diyet yöntemlerine başvururlar. çoğu zaman bir uzman kontrolü dışında yapılan bu uygulamalar kulaktan dolma biçimde gerçekleştirilir. Hatta bilinçsizce yapılan diyetler sağlığı tehlikeye bile atabilmektedir. Biz de buradan yola çıkarak sıkça yapılan diyet hatalarına düşmemeniz için yapmanız gerekenleri sizler için sıraladıkKendinizi hazır hissedin: Diyette başarılı olmak istiyorsanız öncelikle beyin olarak buna hazır olmanız gerekir. Eğer buna hazır değilseniz diyeti tam olarak uygulayamayacak, kaçamaklar yapacak ve başarısızlığa uğrayacaksınız demektir. Başarısız oldukça da umutsuzluğa düşecek ve sonuç olarak hem kilo veremeyecek hem de mutsuz olacaksınız. Bu nedenle diyete hazır olduğunuzda başlayın.

Bir hedef belirleyin: Diyete başlarken varmak istediğiniz hedefi, yani kaç kilo vereceğinizi ve bu kiloyu ne kadar sürede vereceğinizi belirlemeniz gerekir. Hiçbir zaman kısa sürede kilo kaybetmeyi planlamamalısınız. Bu şekilde uygulanan diyetlerle belki hedefe ulaşabilirsiniz ancak daha sonra koruma safhasında başarılı olamazsınız. Hatta diyet yapmaya başladığınız kilonun da üzerine çıkabilirsiniz.

Size uygun diyeti yapın: Standart diyet yoktur, her diyet kişiye özel olmalıdır. Bir diyet uzmanı tarafından, o kişinin beslenme alışkanlıklarına, yaşına, cinsiyetine, iş koşullarına, metabolizma hızına ve sağlık problemlerine (yüksek kolesterol, tansiyon, Diyabet ) uygun diyet programı belirlenmelidir. Herkesin aynı diyeti yapması söz konusu olamaz. Her bireyin kişisel özellikleri farklı olacağından diyete vereceği cevap da farklı olacaktır. Kimi sağlıklı bir şekilde kilo verirken diğer bir kişi hiç kilo veremediği gibi metabolizmasına uygun olmadığı için birçok, geri dönüşü zor sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Bu durumda konusunda uzman bir doktor tarafından size özel olarak hazırlanan bir diyeti yapmak çok da sağlıklı olacaktır.

öğünleri dengeleyin: Diyette öğünleriniz, azar azar ve sık tüketilecek şekilde düzenlenmeli ve kesinlikle öğün atlamamalısınız. Genelde diyet yaparken birçok kişi tüm gün boyunca aç kalıp, metabolizmayı zayıflatır ve metabolizmanın en zor çalıştığı akşam saatlerinde çok daha fazla yemek tüketir. Bu en büyük yanlışlardan biridir. Buna paralel olarak da hızlı bir şekilde kilo alınır tabii. Bunu engellemek için akşam yemeğinizi en geç 19.00-19.30 saatleri arasında yemelisiniz.

Ara öğünleri atlamayın: Diyetler genelde 3 ana ve 3 ara öğün olacak şekilde düzenlenir. Fakat ana öğünler kadar önemli olan ara öğünler her zaman ihmal edilir ve atlanılır. Kan şekeri, kişi öğününü tükettikten 2-2,5 saat sonra yavaş yavaş düşmeye başlar ve böylece açlık hissi doğar. Buradaki ara öğünlerin amacı da kan şekerinin düşmesini ve açlık duyulmasını engellemektir. Bu nedenle de ara öğünlere gereken önem vermeli ve asla ihmal etmemelisiniz.

Tek tip beslenmeyin: Diyetiniz her besin grubunda bulunan besinleri dengeli bir şekilde içermeli. Tek tip besinlerle yapılan diyetlerin çoğu en başta kilo kaybetmeyi sağlasa da başlangıçtaki hızlı kilo kaybından sonra eskisinden daha çok kilo alınmasına neden olmaktadır. Bu yüzden amacınız dengeli beslenerek kilo vermekolmalıdır.

Bol bol su için: Diyet sırasında en az 2 - 2,5 litre su içmelisiniz. Ancak suyu yemek arası veya yemekten hemen sonra değil de yemeklerden önce içmelisiniz.Spor yapın: Diyet sırasında koşullarınız el verdiğince spor yapmalısınız. Bunun için illa bir spor salonuna gitmeniz de gerekmiyor. Günlük hayatta mümkün olduğunca hareketli olmak, mesela yürüyen merdivenler ve asansörler yerine merdivenleri, çok yakın mesafelerde yürümeyi tercih etmek de epey faydalı olacaktır. Ya da evde her gün düzenli olarak yarım saatinizi ayırarak mekik çekebilir, çeşitli hareketleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Her duyduğunuza inanmayın: Birçok kişi sabahları aç karnına içilen sıcak veya limonlu suyun vücuttaki yağları erittiğini düşünür. Ancak bunların vücuttaki yağları eritmek gibi fonksiyonları yoktur. Sadece aç karnına içildikleri zaman bağırsakları harekete geçirir ve kabızlığı ortadan kaldırırlar o kadar.

Meyve ve sebzelere daha fazla önem verin: Vitamin ve mineral açısından oldukça zenginlerdir. Aynı zamanda posa içerikleri de yüksektir. Posa içeriğinin yüksek oluşu kabızlık probleminin tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca vücudumuz ihtiyacı olan sıvının bir kısmı da sebze ve meyvelerden almaktadır.

Kepekli ekmek tüketin: Meyve ve sebzeler gibi posa oranı yüksek bir diğer besin de kepek ekmeğidir. Bu yüzden beyaz ekmek yerine tercih edilmesi daha avantajlıdır. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde, kan şekerinin ve kan yağlarının dengelenmesinde, midede şişerek tokluk hissinin artmasında etkilidir. Aynı zamanda kalori değeri daha düşüktür. Bu arada beyaz ekmek tüketenler diyet sırasında kalorisi azalacağı düşüncesi ile ekmeği kızartırlar. Fakat bu şekilde sadece ekmekte su kaybıolurken, kalorisinde hiç bir değişiklik olmamaktadır. Aynı zamanda bu uygulamayla Protein kaybıda söz konusudur. Bu yüzden en iyisi kepek ekmeği yemektir.

Diyabetik ürünlere aldanmayın: Kalorisi düşük olduğu için içeriğinde tatlandırıcı bulunan ürünler diyet süresince fazlasıyla tercih edilir. Fakat bunlar zayıflama diyetlerine yönelik ürünler değillerdir. Bu ürünler (reçeller, çikolatalar, baklavalar... vb. ) diyabet (şeker) hastalığı olan insanlara yönelik geliştirilmiş ürünlerdir.

Rejim sonrasında kilonuzu koruyun: Yapılan en büyük hatalardan biri de zayıflama dönemi bittikten sonraki dönemde kilonun korunamamasıdır. Genelde diyete başlamadan önceki, şişmanlamaya neden olan kötü beslenme alışkanlıklarına geri dönüş yapılır. Burada yapılması gereken, sağlıklı beslenme alışkanlığının bir yaşam tarzı haline getirilmesi ve diyet süresince belirlenen ilkelerin bu dönemde de benimsenmesidir. Bu arada bazı davranış değişikliklerini de yapmak gerekir. örneğin; alışverişe giderken liste yapıp onun dışına çıkmamak, her zaman tok karnına alış veriş yapmak, tabağı çok doldurmamak, yemek yerken yiyecekleri çok çiğnemek ve gereksiz yere masa başında vakit geçirmemek, fast-food türü besinlere, hamur işlerine ve tatlılara ağırlık vermemek
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#3
Diyete baslamadan önce bilinmesi gerekenler..


1 Niçin kilo aliriz?

Organizma ihtiyaci olan kaloriyi yedigimiz besinlerden saglayarak ihtiyaci kadar harcar, geri kalanini yag sekline dönüstürerek vücudun belli bölgelerinde biriktirir. Iste kilo almamizin nedeni budur. Günlük beslenmemizde gereginden fazla besin aldigimiz zaman organizmamiz normal islevini sürdürmek için ihtiyaci olan kaloriyi enerjiye digerini ise yaga dönüstürür.

2 Fazla kilolari vermek niçin gereklidir?

Fazla kilolar sadece estetik açidan ele alinmamali. Asiri yaglanma omurgaya baski yaparak bacaklarda varis türünden sorunlara, damar cidarlarinda sertlesmeye yol açarak kanin akmasini önleyen arteroskleroz hastaligina, diyabete, damar tikanikligina ve yüksek tansiyona kadar pek çok tehlikeli hastaliga kucak açar.

3 Fazla kilolarin davetiye çikardigi hastaliklar yagin dagilis sekline göre degisir mi?

Evet. Yagin vücutta dagilimi insandan insana degisir ve bu degisime uygun olarak bazi hastaliklarin risk orani artar. Hepimizin de bildigi gibi beden yapisi itibariyla bazi kisilere elma, bazilarina ise armut tipli denir. Elma tipli kisilerde yaglar genelde karin ve bel kisminda birikirken, armut tipli kisilerde kalça ve üst bacak bölgesinde birikir. Ilki kalp ve solunum sistemi rahatsizliklarina davetkar bir durum sergilerken, ikinci varis gibi damar rahatsizliklarina daha yatkindir.

4 Zayiflama diyetinin yani sira psikolojik tedavi de yararli olur mu?

Evet. Arastirmalara göre sürekli asiri acikma hissi psikolojik bir rahatsizligin belirtisi olabilir. Bu nedenle kilo sorunu olanlarin psikolojik bir kontrolden geçmeleri önerilir. Örnegin, bazi kimseler stres aninda her zamankinden çok yerler, aslinda acikmazlar, ancak yiyerek stres attiklarina inanirlar.

5 Diyet sonrasinda normal bir beslenme düzeni izlendigi halde neden kilo alinir?

Çünkü zayiflama diyeti sirasinda organizma enerji tasarrufu yapmayi ve az kalori harcamayi ögrenir. Bu nedenle normal beslenme düzenine geçiste kademeli olarak günlük enerji miktari artirilmalidir. Tekrar kilo alinmamasi kisinin beslenme aliskanliklarini kalici olarak degistirmis olmasina baglidir. Kilo verme dönemi bir kamp olarak görülüp, daha sonra eski aliskanliklara dönülürse kilo alinmasi kaçinilmazdir.

6 Ögün atlamak zayiflatir mi?

Hayir. Ögün atlamak diger ögünü aç karsilamak demektir. Yani atladiginiz ögün nedeniyle bir sonraki ögünde karniniz çok acikmis olur, her zamankinden fazla yemek yeme ihtimali ortaya çikar. Arastirmalar metabolizmayi hizlandirmada iki önemli tavsiyede bulunuyor: Egzersiz ve ögün *. Bu sebeple kesinlikle ögün atlanmamalidir.

7 Besinlerin çignenmesi önemli bir etken mi?

Yavas ve özenli bir çigneme sadece hazmi kolaylastirmakla kalmaz, ayni zamanda ögün süresini de uzatarak açlik hissini azaltir ve fazla yemeyi önler.

8 Zayiflama diyetlerinde vitamin ve mineral takviyesi her zaman gerekli mi?

Vitamin ve mineral takvivesinin degerlendirmesini kisinin yasina, aktivite düzeyine, yasam sekline ve saglik durumuna göre degerlendirmek gerekir. Vitamin haplari organizmanin besinler yoluyla alamadigini disaridan saglar. Bazi diyetler vitamin açisindan oldukça fakirdir. Bu durumda disaridan takviye almak saglik için gereklidir. Vücudumuz birçok minerale gereksinim duyar. En önemlileri kalsiyum, demir, potasyum, çinko, sodyum, fosfor, magnezyum, iyot, bakir ve manganezdir. Ancak çok dengeli diyetlerde bu tür destege gerek olmayabilir.

9 Kemik yapisi kiloyu ne denli etkiler?

Sanilandan çok daha fazla etkiler. Iri ya da ince yapili olmak salt yaglarla ilgili degil, kemiklerle de yakindan iliskilidir. Nitekim iri kemikli ile ince kemikli iki kisi ayni yasta, kiloda ve boyda olsalar da, iri olan daima daha kilolu gösterir. Bu nedenle vücutta ne kadar yag ve kas kütlesi bulundugunu saptamak için özel bir test yaptirilmalidir. Vücudun yapisi analiz edilir. Testin sonucuna göre diyetisyen kisisel bir diyet formülü önerir.

10 Neden zayiflama diyetlerinde tuzu tamamen kesmek önerilemez?

Tuzun fazlasi zararlidir ancak tamamen diyetten kesmek dogru olmaz. Çünkü organizmanin tuza da gereksinimi vardir, içerdigi iyot organizmada olusan bazi reaksiyonlar için hayati önem tasir.

11 Makarna, pilav, ekmek gibi karbonhidratlar diyetten tamamen çikarilmalidir.

Diyet yapan kisilerin düstügü en önemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemektir. Diyete basladigi zaman ekmek, pilav, makarna, patates, misir gibi besinleri kesen kimilerin metabolizmasi ihtiyaci olan karbonhidrati glikojen deposu bittikten sonra kandan almaya çalisir. Kandaki seker orani düsünce tatli istegi baslar. Ayrica yetersiz karbonhidrat diyetlerinde vücut, kas içerisindeki karbonhidrati kullanmaya baslar, bu da kas kaybi anl----- gelir ve vücut beraberinde su kaybeder. Yani diyette karbonhidrati kesen kimse tartidaki sonucu görünce kilo verdigi yanilgisina düser ancak gerçek vücudun kaybettigi yag degil, kas ve sudur,

12 Sadece protein agirlikli diyet zayiflamayi hizlandirir.

Proteinin vücut mekanizmasini bir miktar hizlandirdigi dogrudur ancak sürekli protein almak kas dokularini eksiltir su kaybina sebep olur. l gr. kas dokusu kaybi yaklasik 2.7 gr. su kaybina neden olur. Yagsiz doku kitlesi kaybi metabolik hizi düsürür. Insanlar tartiya çiktigi zaman kilo verdiklerini zannederler ancak metabolizma yavasladigi için diyet sonrasinda hizli bir sekilde kilo alirlar.

13 Çesitli egzersiz ve diyetlerle bölgesel zayiflama mümkündür.

Spor merkezlerim dolduran veya hergün evinde sadece karin, bel için egzersiz hareketleri yapan bayanlarin dogru bildigi bir yanlis da çesitli egzersiz ve diyetlerle bölgesel zayiflamanin mümkün oldugudur. Çünkü bütün insanlarin birer genetik sifresi ve vücutlarinin belli bölgelerinde var olan yag hücreleri vardir. Fazla olan besinler bu herkeste farkli bölgelerde bulunan hücrelerde toplanir. Kisi kilo verdiginde genetik sifresi dogrultusunda daha çok bu bölgelerde zayiflama gerçeklesir. Ancak vücut tipinde hiçbir degisiklik olmaz. Kisi armut tipinde ise sisman armut degil zavif bir armut veya zayif bir elma olarak kalir. Hiçbir mucizevi besin yoktur ki, adres göstererek belli bir bölgedeki yagi yaksm.

14 Her tür hareket ve spor zayiflatir.

Vücudun egzersiz ve sporla kilo vermesi için yag yakma formuna geçmesi gereklidir. Bu da ancak 18 ile 20 dakika süren düzenli egzersiz ile baslar. Genelde tercih edilen sürekli mekik hareketinin yerine uygun nabizla 45 dakikalik bir yürüyüs yapilirsa istenilen sonuçlara ulasmakta daha faydali olur.

15 Sabahlari aç karnina içilen limonlu sicak su yaglari eritir.

Halk arasinda inanilan bir baska yanlis da sabahlari, yemek öncesinde aç karnina limonlu sicak su içmenin vücuttaki yaglari erittigidir. Ancak bu inanç tamamen yanlistir. Suyun veya içine katilacak limon, soda gibi maddelerin, bitki çaylarinin kesinlikle yaglari eritmek, yok etmek gibi bir etkisI bulunmamaktadir. Sicak suyun tavsiye edilmesinin asil nedeni midede 80 dakika gibi uzun bir süre kalmasi ve doygunluk hissi vermesidir.

16 Mevye, yemekten iki saat sonra yenir, yoksa bütün yenilenler yaga dönüsür.

Meyvelerin glisemik endeksinin bazi besinlere göre yüksek olmasindan dolayi hizli sekilde kan sekerini yükseltme özellikleri vardir. Kan sekeri yükseldigi zaman insülinin salgilandigi ve yemegin yaninda alinan meyve nedeniyle de bütün yenilenlerin yaga dönüstügü iddia edilmektedir. Ancak vücut ihtiyaci olan enerjiyi yemekten alir. Eger kisi normalden fazla yerse meyve olsa da olmasa da fazla besinler yaga dönüsür; buna paralel oiarak kisi ihtiyaci olan enerjiyi az bir yemek ve yaninda meyveyle tamamliyorsa yedigi besin enerji olarak kullanilacagi için yaga dönüsmez. Genelde diyet uzmanlarinin meyveyi ögün aralarinda önermesinin sebebi ise, meyvenin yaninda proteinli bir gida ile tüketildiginde kan sekerini dengelemesi ayrica aç karnina yenilen meyvedeki vitamin minerallerin daha iyi emilebilmeleridir.

17 Tek ögün yemek yiyerek kolayca zayiflafmak mümkündür.

Vücudun kilo almasina neden olan en önemli etkenlerde biri, onu bütün gün aç birakip sadece aksamlari yemek yemektir. Çünkü yaklasik 20 saat aç kalan vücut bu durumun devam edecegini düsünür ve savasa hazirlanir gibi yediklerini depolamaya baslar. Sonra 4 saat içerisinde gelen besinler yag olarak depolanir. Bu konuda diyetisyenlerin tavsivesi vücudu uzun süre aç birakmamak ve mutlaka her 3-4 saatte bir seyler yemektir.

18 Günde en az iki litre su içmek gerekir.

Dogru. Çünkü vücut nasil suyla temizleniyorsa; organlarin da temizlenmesi için suya ihtiyaç vardir. Önemli olan bu suyu ayni anda degil. Gün içine bölerek içmektir.​
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#4
En çok söylenen diyet yalanları


Limon suyu yağları yakar, patates şişmanlatır, karbonhidratlarla proteinleri karıştırmamak gerekir… Bunlar, en çok söylenen diyet yalanlarından sadece birkaçı

Diyetisyen Aşkın Yüksel, forma girme telaşının yaşandığı şu günlerde en çok söylenen diyet yalanlarını derledi.

Limon suyu yağları yakar, patates şişmanlatır, karbonhidratlarla proteinleri karıştırmamak gerekir… Bunlar, en çok söylenen diyet yalanlarından sadece birkaçı. Hizmet Hastanesi’nde görev yapan Diyetisyen Aşkın Yüksel, bu mitlerin artık unutulması gerektiğinin altını çiziyor ve nedenlerini anlatıyor.

1- Sabah aç karına içilen limon suyu yağları yakar/Yanlış
Bu da en çok söylenen diyet yalanlarından. Oysa ne limon, ne maydanoz, ne de ceviz suyunun kilo verdirici bir etkisi yoktur. Bunlar sadece günlük sıvı alımına katkıda bulunurlar o kadar.

2- Zeytinyağı kilo aldırmaz/Yanlış
Tereyağı, bitkisel yağ, zeytinyağı… Bütün yağların kalorisi aynıdır. Hepsinin 1 gramı 9 kalori içerir. Ancak bileşim olarak diyetlerde zeytinyağı daha çok önerilir. Özellikle kalp sağlığını korumada rolü büyüktür.

3- Diyet sırasında karbonhidratlarla proteinler asla karıştırılmamalıdır/ Yanlış
Bu sistem kısa vadede bir çözüm gibi görünebilir ancak uzun süre uygulanması imkansızdır, çünkü birçok besin bileşiminde hem karbonhidrat, hem de proteini barındırır. Örnek: Süt, yoğurt, meyve, ekmek, patates, pilav, makarna…

4- Patates şişmanlatır/Yanlış
Hiçbir besin tek başına kilo aldırmaz, hiçbir besin de kilo verdirmez. Önemli olan besinlerin ne kadar alındığı ve tüketilirken, sos vs.. gibi katkı maddeleriyle ne kadar lezzetlendirildiğidir. Büyük boy bir haşlanmış patates, ortalama 100 kalori içerir ama aynı patates kızartılırsa, kalori miktarı 600 kcal’i bulur. Bu da, asıl şişmanlatanın patates değil, yağ olduğu gerçeğini doğrular.

5- Ispanak demir yönünden çok zengin olduğundan diyet sırasında sık sık tüketilmelidir/ Yanlış
Bu mit çürüyeli çok oluyor ama hala halk arasında ıspanak mucize sebze olarak biliniyor. Oysa ıspanak da, diğer tüm yeşil yapraklı sebzeler gibi demirden fakirdir. Ancak, posa, folik asit ve potasyum açısından çok zengindir. Diyet sırasında bol bol tüketilmesinde bir sakınca yoktur ama yağsız ve az haşlanmış olmak şartıyla.

6- Kepek ekmeği zayıflatır/Yanlış
Aslında kepek ekmeğiyle normal ekmeğin kalorisi neredeyse aynıdır. Ancak kepek ekmeği saflaştırılmadığı için içinde lif oranı çok yüksektir. Bu nedenle bağırsak hareketlerini hızlandırır ve mideyi daha geç terk ettiğinden tokluk hissi daha uzun sürer. Ayrıca normal ekmeğe göre vitamin B1 yönünden daha zengindir.
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#5
Akdeniz diyeti(ömrü uzatıyor)

Atina Üniversitesi, 75 bin Avrupalı üzerinde yaptığı araştırmada Akdeniz tipi beslenenlerin en az bir yıl daha fazla yaşadığını ortaya çıkardı.
Zeytinyağı bol sebze, meyve ve balığın yer aldığı Akdeniz tipi beslenmenin ömrü uzattığı belirlendi. Atina Üniversitesi profesörü Dimitros Trichopoulos'un başkanlığını yaptığı araştırma grubunun 60 yaşın üzerindeki 75 bin Avrupalı üzerinde yaptığı araştırmaya göre, halk arasında Akdeniz diyeti olarak bilinen beslenme biçimi yalnızca kanser, romatizma ve kalp hastalıklarını önlemekle kalmıyor ömrü de uzatıyor. Araştırmada karşılaştırılan dokuz farklı Avrupa ülkesinden deneklerin en sağlıklı olanları İspanya ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinden çıktı. Araştırmacılar bu sonucun bir tesadüf değil Akdeniz diyetinin etkisi olduğunu söylüyor. Ancak Akdeniz diyetinin ömrü ne kadar uzattığı da yaşa bağlı olarakdeğişiyor. Araştırmacılara göre 60 yaşındaki bir kişinin diyeti uygulaması yaşıtı olan bir başka kişiden bir yıl daha uzun yaşamasını sağlıyor. Trichopoulos ortalama beklentinin 1 yıl olabileceğini ancak gençlerde ömrün uzamasının bir yıldan daha fazla olabileceğini söylüyor. Bu beslenme tarzının yaşamı nasıl uzattığı şimdilik bilinmiyor. Ancak Yunanlı profesör şunları söylüyor: "Antidoksan kapasitesi yüksek besinler, hücreleri yaşlandıran ve zarar veren serbest oksijen radikallerini emme özelliğine sahip A ve C vitaminleri gibi antidoksan açısından zengin maddeler vücudun serbest radikallere bağlı hücresel zararlanmasını (oksidatif stresi) azaltıyor. Bu da ömrü uzatıyor." İşte Ömrü Uzatan Diyet
Kahvaltı

2 dilim kepekli ekmek
1 bardak yağsız süt
1 porsiyon meyve
5 zeytin

Öğle yemeği

100-200 gr kuru fasulye ya da balık çorbası (Domates, havuç, lahana, soğan, sarımsak ve maydanoz ekleyin. Sebzeleri zeytinyağında sote edebilirsiniz.)
2 dilim kepekli ekmek
1 kase yoğurt
4-5 çorba kaşığı zeytin yağlı taze fasulye
1-2 meyve

Akşam yemeği

1 porsiyon az yağlı balık ya da tavuk ızgara
100 gr haşlanmış ya da fı rınlanmış patates. (Mayda noz, limon ve biraz zeytin yağı ekleyin.) Veya az zeytinyağında sarımsak, kırmızı biber, dolmalık biber ve domatesle tatlandırılmış
100 gr makarna (Fırınlanıp üzerine
1 çay kaşığı zeytinyağı gezdirilmiş domates bu yemeğe eşlik edebilir.)
2 dilim kepekli ekmek Her tür çiğ sebze
1-2 orta boy meyve.