Doğalar Köyü Merkez Kütahya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kütahya Doğalar Köyü - Doğalar Köyü Hakkında - Doğalar Köyü Tanıtımı - Doğalar Köyü ResimleriDoğalar, Kütahya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihçe

Türkler Anadolu'ya gelmeden önce köyde (Kocadağ'da) maden işletildiği anlaşılmış ve evlerin temel kazılarında tarihi küplere rastlanmıştır. Çöğürler köyünün yolu üzerinde bulunan arazide 9.yy.a ait Bizans sikkeleri bulunmuştur. Tarihi eserlerin çok olduğuna inanılan köy, kaçakçıların uğrak yeri olmuştur.
Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında fazla bilgi yoktur. Kütahya geleneklerine göre düğünleri yaşanır, Cumartesi günleri kına gecesi, Pazar günleri gelin alma geleneği uygulanır.
Coğrafya

Kütahya merkezine 26 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 563
2000 540
1997 515

(2000 yılında nüfus 563 köyde oturanlar 452 kişidir.)
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hayvan ve tohum cambazlığının çok olduğu köyde, toprak kırmızı toprak olup tarlaların değeri diğer köylerin raişine göre 2 katıdır.
Altyapı bilgileri

Köyde, iki sınıflı ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Yerel Net - wikipediaKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz