Doğanca Köyü Vize Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Vize Doğanca Köyü Bilgileri - Doğanca Köyü Hakkında - Doğanca Köyü Tanıtımı - Doğanca Köyü ResimleriDoğanca, Kırklareli Vize ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: VİZE

İl:KIRKLARELİ

İle Uzaklığı:61 km

İlçeye Uzaklığı:15 km

Rakım:250 m

Nüfus:

2000:758
1997: 0

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Bulgaristan'dan gelen birkaç aile köyün yerini beğenerek 1896 yılında yerleşmişlerdir.Adına da DOĞANCA demişlerdir. Birinci Balkan Harbi sırasında köyün aynı adla anıldığı, Mahmut Muhtar Paşa'nın Balkan Harbi kitabından anlaşılmaktadır. Komutan çadırının da bir süre Doğanca'da kurulu olduğu belirtilmektedir. Civar köylerin düşman eline geçtiği ve yakıldığı açıklanmaktadır.

1935 yılında Bulgaristan'ın Eskicuma, Osmanpazar, Şumnu gibi yerleşim yerlerinden göç etmek zorunda bırakılan ailelerin yerleştirilmesiyle ikinci bir mahalle oluşturulmuştur.1941,1951,1978 yıllarında da Bulgaristan'dan göç ettirilen ailelerin yerleşmesiyle köyün kuruluşu tamamlanmıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kırklareli iline 61 km, Vize ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: : KASIM VAROL

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 3255033
Cep Telefonu: 05356977526

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz