Doğankaya Köyü Bafra Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bafra Doğankaya Köyü - Doğankaya Köyü Hakkında - Doğankaya Köyü Tanıtımı - Doğankaya Köyü Resimleri
Tarihi

Köyün bilinen en eski ismi Martıkale'dir.Bu isim Bafra'dan köye doğru gidildiğinde yolun solunda bulunan Martıkale'den gelmektedir.Daha sonra isim Doğankaya olarak değiştirilmiştir. Halk arasında "Martala" ismi yaygındır. Burası, Gürgüllü Yokuşu'nu indikten sonra ilk köy olarak karşımıza çıkar.ve ilk kadrolu imam verilen köydür.

Yemek Kültürü

Geleneksel yemek olarak "KEŞKEK" adı olan yemektir. Dövülmüş buğday ve tavuk etinden oluşan bu tipik düğün yemeği büyük kazanlarda pişirilir. Düğün sofralarından eksik olmayan diğer yemekler ise aşure tarzındaki aşur çorbası, sütlaç olarak bildiğimiz sütlü ve etli kuru fasulye olan yahnidir. Bayramlarda ise "Nokul" adı verilen dürüm tatlısı şu şekilde hazırlanır: Kalınca açılmış yufkanın üzerine dövülmüş ceviz ya da fındık, kuru üzüm ve toz şeker karışımı ekilir. Yufka dürüldükten sonra dilim dilim kesilerek tepsilere dizilip, üzeri kızarıncaya kadar pişirilir. Nokullar bayram ziyaretçilerine ayran ya da çayla birlikte ikram edilir. çoğu zaman baklavada yapılıp sunulur.

Tarihi Yerler

Martı Kale

Doğankaya Köyü hudutları içindedir. Kızılırmak’ın 500-700 m doğusunda doğal bir tepe üzerine kurulmuştur. Kale doğu-batı istikametinde 100 m, kuzey-güney istikametinde 250 m olup yaklaşık 20 m yüksekliğindedir. Tahrip edilmiş durumdaki kalenin tepe noktasında su sarnıcı ve batı yönündeki yamaçlarda mağaracıklar bulunmaktadır. Helenistik döneme ait kalenin eteklerinde rastlanan bazı seramik parçaları burada Tunç Çağı yerleşiminin bulunduğunu göstermektedir.

Coğrafya

Samsun iline 54 km, Bafra ilçesine 9 km uzaklıktadır. Hemen yanından Kızılırmak Nehri geçmektedir. Daha önceleri kış mevsiminde debisi artıp taştığı için, Derbent Barajı'nın yapımı sırasında set içerisine alınmıştır. Böylece eskiden nehrin taştığı yerler artık tarım alanı olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca köyün batı kısmında büyükçe bir orman bulunmaktadır. Kışlık yakacak ihtiyacı da devlet kontrolünde bu ormandan sağlanmaktadır. Komşu köyleri Şeyhulaş, Gazibeyli, Aktekke, Tekke-Sarmaşık ve Dededağ köyleridir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 792
2000 945


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım faaliyeti olarak en yaygın ürün tütündür. Fakat son yıllarda geliri düştüğünden dolayı azalmaya başlamıştır. Ayrıca buğday, mısır ve şeker pancarı gibi ürünler de yaygın ekim alanına sahiptir. Kısıtlı da olsa pirinç ekilmektedir.

Genel bilgi

Köyde geçmiş yıllarda oluşturulmuş olan su şebekesi uzun bir süre devre dışı bırakıldıktan sonra onarılarak dönemin muhtarı AHMET ÇAKIR tarafından yeniden kullanıma açılmıştır.Yine dönemin muhtarı AHMET ÇAKIR tarafından onarılan energi hatların değiştirilmesi,Yine dönemin muhtarı AHMET ÇAKIR tarafından yaptırılan BAFRA'nın hiç bir köyünde görülmemiş GASİLHANE yapılması,yine dönemin muhtarı AHMET ÇAKIR tarafından yaptırılan mezarlık mevkiine 300 metre karelik kuruluk ve mezarlık mevkiine SU ve ELEKTRİK götürülmesi ve haftada birgün olmak üzere köyümüze DOKTOR tahsiz edilmesine. Bir adet ilköğretim okulu mevcut olan köyde taşımalı sisteme gectiğinde kapanmaması için dönemmimiz muhtarı AHMET ÇAKIR tarafından OTİSTİK okulu açılmasına sağlamıştır. Bafra'ya ulaşımı sağlayan yol asfalttır. Ulaşım taksi dolmuşlarla ve minibüslerle sağlanmaktadır. İlçeye varmak isteyen diğer köylerin araçları da bu köyden geçtiği için ulaşımla ilgili hiçbir sorun yaşanmamaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz