Doğanlı Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
doğanlı köyü bilgileri - doğanlı köyü tanıtım - doğanlı köyü resimleriDoğanlı, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Doğanlı köyü tarihi 1700 lü yıllara kadar uzanmaktadır.Köye genelde Horasan veya Orta Asya dan gelen tarafından yerleşim yeri olarak kabul edilmiştir. Köyün geçimi genelde tarım ve hayvancılıktır. 1940 lı yıllara kadar köyü adı Ergele Köyü olarak geçmektedir. Doğanlı Köyü 1980 den sonra hızlı bir şekilde İstanbul a göç vermiştir. Şu anda (30.08.2008) tarihi itibariyel 39 tane soyadı olan sülale veya aile bulunmaktadır. Köyde yaşayanların sayısı her geçen gün azalmaktadır. Günümüzde çoğu aile tarafından yazlık mekan olarak kullanılmaktadır.
Kültür

Köyde yıllardır düzenlenen cem lerin dışında gürçü tepesine düzenlene yağmur duası adı altında kurban yemeği verilmektedir. Bu kurban yemeğinde köylülerden toplanan para veya bulgur karşılığında alınan kurbanlık koyun veya köylü tarafından bağışlanan kurbanlar kesilir. Bu kurbanlarla pilav ve çiğerleri pişirilerek halka sunulur. Günümüzde bu olay piknik havasında geçer.
Coğrafya

Sivas iline 62 km, Yıldızeli üzerinden gidilirse 85 km, Yıldızeli ilçesine 42 km uzaklıktadır. Tokat iline uzaklığ 48 km dir.
İklim
Köyün iklimi, yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlıdır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 227
1997 229
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hüseyin Tüç
2004 - İbrahim adıyaman
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -


kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz