Doğlu Köyü Erdemli Mersin

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Doğlu Köyü Bilgileri - Doğlu Köyü Hakkında - Doğlu Köyü Tanıtımı - Doğlu Köyü Resimleri


[FONT=Trebuchet
MS]
Doğlu köyü, Erdemli'ye uzaklığı 28 km'dir

Tarihi

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Erdemli'ye uzaklık 28 km'dir. Rakımı, 135 metredir. Köyden Erdemli'ye ulaşım tece üzerinden olmaktadır. Arıcı, Köseler, Gökzeytin ve Doğlu Merkez olmak üzere dört mahalleden oluşmuştur.

İklim

Köyde tipik Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

Nüfus

2000 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 496dir. ve 170 haneden oluşmaktadır.

Ekonomi

Köyün geçim kaynağı çiftçiliktir. Narenciye, zeytin en fazla yetiştirilen ürünlerdir. Sebzelerin bütün çeşitleri yetiştirilmektedir.

Muhtarlık

Köyde muhtarlık Muhittin Çoban tarafından yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu olmadığı için öğrenciler Çeşmeli kasabası ilköğretim okuluna taşınmaktadır. Köyde bir adet cami vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köy hakkında genel bilgi

Mersin Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde olduğu için bir çok hizmeti Mersin'den alan Doğlu köyü idari yönden Erdemli'ye bağlıdır. 1800'lü yıllarda Erdemli çevresinde meydana gelen salgın hastalıkta bu köyde sağ kalan olmamıştır. Uzun yıllar boş kalan köye doğudan(Suriye ve Arabistan) gelenler ile Antalya Yörüklerinde bir grup aile yerleştirilir ve köyün adına doğudan gelenler anlamında Doğlu adı verilir. Cacık, Küçük Fındık, Müğlü(Çamlıca-Nohutalanı) yaylalarına çıkan Doğlu köyü halkının geleneklerine düşkün oldukları görülür. Köy sınırları içerisinde kesinlikle alköllü içkiler içmek ve satmak yasaktır. İlker Kılıç adlı bir ilk okul mezunu genç, yüzyıllar ötesinden günümüze kadar sosyal yaşayışta kullanılan malzemeleri toplayarak köy kahvehanesinde sergilemesi köye ayrı bir renk katmaktadır. Otuz yıl öncesine kadar ziyaret edilen ve kutsal sayılan Ziyaret, köyün ilginç yerlerinden biridir. Kurak geçen yıllarda köylü buraya çıkar, dualar okur, dilekler dilenirmiş. Bugün terk edilen bu yerdeki ziyaret taşı içerisinde incir ağacı yetişmiştir.

Kaynak : Vikipedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
[/FONT]