Doğu Anadolu bölgesinde yaşanan doğal afetler ile coğrafi özellikler arasındaki fark

  • Konuyu başlatan rabia-gündüz
  • Başlangıç tarihi
R

rabia-gündüz

#1

Doğu Anadolu bölgesinde yaşanan doğal afetler ile coğrafi özellikler arasındaki fark konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Doğu Anadolu bölgesinde yaşanan doğal afetler ile coğrafi özellikler arasındaki ilişki
bu bana çok lazım nolur hemen cevap verebilirmisiniz
 

Son düzenleyen: Moderatör:

SeLeN

Yönetici
Editör
#2
Çığ felaketi olan yerlerin coğrafi özellikleri:

Çığ felaketi özellikle yer şekillerinin dağlık ve engebeli olduğu, çok eğimli yüzeylerin fazla olduğu yerler ile kar yağışının çok olduğu yüksek yerlerde meydana gelmektedir.

Genel olarak buralarda bitki örtüsü fakirdir.

Bu özellikler; en etkili çığ felaketi olan Tunceli, Bingöl, Bitlis gibi Doğu Anadolu Bölgesinin doğu kesimlerinde etkili olmasına sebep olmaktadır.

EROZYONUN NEDENLERİ

Doğal Yapıdan Kaynaklanan Nedenler
1- İklim

İklimin erozyon üzerine etkisi; yağış, sıcaklık ve rüzgarla olmaktadır. Bunların içerisinde en önemlisi yağış olup, yağışın da şekli, şiddeti, süresi ve rejimi erozyona farklı etkiler yapmaktadır. diğer taraftan sıcaklık, yağışların çeşidini, toprağın donmasını ve nem içeriğini etkilemek suretiyle detaylı olarak erozyonun şiddetine tesir etmektedir. Bu açıdan Doğu Anadolu Bölgemizde toprağın 50 cm. derinliğe kadar donması ve sıcak havalarda gevşemesi olayı, diğer bölgelerimizde yağmur ve rüzgar, erozyon olayları açısından önemlidir.Ülkemizin dünyadaki konumu nedeniyle özellikle İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde yaz kuraklığı ve yağış azlığı/yetersizliği diğer bölgelere göre daha fazladır. Bu nedenden dolayı, bitki örtüsünün zayıf olduğu bu bölgeler ülkemizin erozyondan en fazla etkilenen bölgeleridir. Çünkü, kurak ve yarı kurak sahaların mevcut ekosistemlerinin bozulması kolay ve hızlı olmakta ve bozulan ekosistemlerinin tekrar eski haline getirilmesi de zor ve pahalı olmaktadır.
 

Son düzenleyen: Moderatör:
K

Kayıtsız Üye

#6
benim istediğim gibi olmamış bence sıra sıra bölgeleri yazıp,altınada hangi doğal afetin görüleceğini yassalar idi daha güzel olurdu.kötü demiyorum;istediğim gibi olmamış...
 
K

Kayıtsız Üye

#8
sel deprem heyelan gibi şeyler arkadaaaaaaaaaaaaşşşşşşşşşşşşşşşşlarrrrrrrrrrrrrrrrrr