Doğuca Köyü Akhisar Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akhisar Doğuca Köyü - Doğuca Köyü Hakkında - Doğuca Köyü Tanıtımı - Doğuca Köyü ResimleriDoğuca, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

1878 yılında yunanistan yenişehirden gelen köyün kurucuları önce antalyaya yerleşmiş fazla sivrisinekten rahatsız olduklarından akhisardaki bu yöreye yerleşmişlerdir

Kültür

Köyde bütün halk birbirini tanır. Genelde yapılan işlerde aynı olduğundan yaptıkları işlerde birbirlerine danışarak çözüm üretmeye çalışırlar. Ayrıca halk yazları yetiştirdiği biber patlıcan gibi sebzeleri kurutarak kışlık yiyeceklerini hazırlar. Başlıca yemekleri ıspanaklı kol böreği, kuru fasulye, vardar, et sulu yufka ıslaması ve kapamadır.

köyde yapılan etkinlikler ise; özellikle eski yıllarda köyler arası futbol turnuvaları düzenlenirdi. örneğin 1991 yılında yapılan turnuvada birde üçüncülük kupası bulunmaktadır. O tarihi kadro ise şu oyunculardan oluşuyordu. Kaleci:Günday Geri dörtlü; Selim-İlhan-Nedim-Erkan Orta alan;Ercan-Yalçın-Tuncay-Hüseyin İleri üçlü ise;Adnan-Osman-Savaş

Yedekler;İlhami(muzmin yedek)-Oktay-Nejat-Engin dir...

Coğrafya

Manisa iline 49 km, Akhisar ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus [değiştir]
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 239
2000 222
1997 246

Ekonomi

köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Eski yıllarda tütün ile gaçinen halk şimdi tamamı ile zeytin üretimine yönelmiştir. Köyde genel olarak trilye bunun yanında edremit,uslu ve domat cinsi zeytinde yetiştirilmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Önder DEMİRBAŞ


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur ilk möğrenim taşıma ile kayalıoğlu kasabasında yapılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz