Doktor Nasıl Olurum - Nasıl Doktor Olunur

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Doktor Nasıl Olunur
doktorluk için kaç sene okunur

Türkiye’de doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar, reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler,Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girerler. Bu sınavı başaran (sınava girenlerin yaklaşık %5-10′u) hekimler branşlarına göre 4 ila 6 yıl arasında ihtisas eğitimi görerek uzman hekim olurlar.
Pratisyen Hekimlik , Dünyada Tıp disiplinleri arasında ayrı bir uzmanlık alanıdır. 1. basamak hekimliğinin uzmanlıkalanı “pratisyen hekimlik” dir. Dünyada pek çok ülkede tıp fakültesini bitiren hekimler meslek örgütleri tarafından en az yarısı sahada olmak üzere bir eğitime tabi tutularak “pratisyen hekim” ünvanını almaktadırlar. Türkiyede yasal boşluklar nedeniyle bu eğitimi, verebilecek tek kurum olan Türk Tabipleri Birliği Genel Pratisyenlik Enstitüsü (TTB-GPE) rudimanter bırakılmıştır. Türkiye’de şu anda ‘genel tababet’ olarak adlandırılan pratisyen hekimlik için mezuniyet sonrası bir eğitim bulunmamaktadır. Tüm dünyada bu eğitimi alan doktorlar hastayı ilk gören ve tüm sağlık sorunlarını yakından takip eden aile hekimliği uygulamalarının bel kemiğidirler. Böylece küçük sağlık sorunları mahallede halledilmiş olacağından hem hastanın işi çabuk hallolmuş olur hem de daha karmaşık sorunlar için hastaneye sevk edilenlerin hastanelerdeki bekleme süresi azalmış olur.
 

K

Kayıtsız Üye

#2
çok sağ olun very very very tenku diyori
 

E

esra örslü

#4
ben yeni liseye geçtim ve tam olarak karar vermiş değilim.sizce anadolu lisesi okuyarak mı daha iyi anestezi uzmanı olurum yoksa sağlık meslek lisesine giderek mi?? cevaplarınızı beklıyorum lütfen yardımcı olursanız sevıneceğim...
 
K

KAYITSIZ ÜYE

#6
ya ben nasıl doktor olabilirim imam hatip lisesine yeni başlayacağım bana bir özgüven verin
 
K

Kayıtsız Üye

#7
düz lise okuyarak doktor olunur mu eğer olunuyorsa cevabınızı en kısa zamanda iletirseniz sevinirim
 
K

Kayıtsız Üye

#8
ben liseye yeni geçtim açaba düz liseye giderek kadın doğum uzmanı oluna biliyor mu
 
K

Kayıtsız Üye

#9
ben de doktor ela gibi olmak istiyorum cerrahi asistan bence en güzeli ama bana göre off keske olabılsem
 
K

Kayıtsız Üye

#12
bn düz lisede okuom kalp crrahı ollmak istiom bnce en iyisi düz lise ünvsiite snavına daha ii hazrlanrm die düsünüommm
 
V

volkan

#14
üniversite taban puanlarına baktığımda 550 500 gibi puanlar görüyorum bu puanlar kaç üzerinden değerlendiriliyor
 
P

peri24

#15
ben 10.sınıfa gidiorum ve özel bir fen lisesinde okuyom ben kadın doğumculuk veya beyin cerrahlığı istiyorum ben de bazen keşke doktorlar dizisindekiler gibi olabilsem diyorum ama istemek yetmek çalışmakta lazım :)
bu arada düz liseden mezun olman farketmez yeterli puanı al yine de tıp fakültesine girebilirsin ...
 
K

Kayıtsız Üye

#16
ben doktor olmak istiyorum anadolu imam hatibe gidicem sayısal bölümünü seçicem ama başarabilir miyim her sene teşekkür alıyorum lisede çok çalışmayı düşünüyorum takdir almayı inşallah tuttururum bana bilgi verirmisiniz gerçekten o kadar araştırdım ki yani çok bilgiye sahibim ama ben cerrah olmak istiyorum başortülüyüm amilathaneye açık girilir mi yani başortülü girebilir miyim acill
 
K

Kayıtsız Üye

#17
ya arkadaslar bende düz lisede okuyorum.bazı nedenlerden dolayı yanlış tercihten dolayı düz liseye gisiyorum.bende doktor olmak istiyorum.ama düz lisede okuyorum.çevremdeki herkes zor diyor.ama bence hiçkimseye bakmayın karalıysanız sadece çalışmak kalırr:) herşey bizim elimizde ne ekersek yarında onu biçiçez:))