Dölekli Köyü Aladağ Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Dölekli Köyü Aladağ - Dölekli Köyü resimleri - Dölekli Köyü hakkında - Dölekli Köyü tanıtımı Adanaİlçe: ALADAĞ - İl: ADANA


Köy Muhtarı:


Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok

Dölekli, Adana ilinin Aladağ ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün kurulması 500 yıllık bir köy tahmin edilmektedir. Köyün geçmişi Dedeler aşireti,Yerliler,Farsaklar,Eserler,Kozanlar,Demirc ioğlu gibi soy ismini taşıyan aşiretler tarafından kurulmuştur.Köyün adı adından da anlaşılacağı gibi Dölek(düz) den gelmektedir.göçebe hayatı yaşayan dedelerimiz köy yerlerini keçi ve koyunların otlamasın kışın daha sıcak olması nedeni ile düz yer olması nedeni ile seçmişlerdir.Kurtuluş savaşına ve yemen savaşına giden çok sayıda askeri vardır. Mehmet Dede-istiklal savaşı gazisi dir.Ruhuşadolsun. Mustafa Kemal Atatürkün Halep ve şamdan daha sonra büyüktaarruzda ki askerlerinden dir."Ordular ilk hedefiniz akdeniz ileri emrini verdiği askerlerden dir"

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Adana iline 112 km, Aladağ ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kişları fazla olmamakla birlikte kar yağmaktadır. Son baharda başlayan yağmurlar kış sonlarına kadar devem etmektedir. İlk bahar ve yazları fazla yağış olmamaktadır. Yazlar çok sıcak geçmesine rağmen nem oranı düşük olduğu için fazla hissedilmemektedir. Ama kişları çok soğuk geçmektedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 780
2000 738
1997 766

Sürekli dış göç vermektdedir.Nüfus son yıllarda sürekli azalmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. bununla beraber ormancılıkta yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -Kasım Yerli
1999 -Kasım Yerli
1994 -İsmet Kozan
1989 -Ahmet Dede
1984 -Ahmet Dede
1981 -Mehmet İncik
1977 -Ahmet Dede
[[1977 öncesi Hilmi Demircioğlu- allah rahmet eylesin.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır okulda 11 öğretmen 1 müdür 1 müdür yrd.cısı vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefonvardır.

köyde genelikle gençler okumakla birlikta ilçe dışına çalışmaya gidiyor.

dölekli aladağin köyleri içerisinde eğitim ve kültür seviyesi yüksek bir köydür cahil insan yoktur gençler büyük şehirlerde yönetim sahibidir.

Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : yerel net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz