Dömez Köyü Söğüt Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Dömez Köyü Söğüt Bilgileri -Dömez Köyü Hakkında - Dömez Köyü Tanıtımı - Dömez Köyü Resimleri
İlçe: SÖĞÜT - İl: BİLECİK

Köy Muhtarı: ORHAN SAĞLIK


Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:

3614737
Cep Telefonu:

05343515080

Bilecik
Bilgiler
Nüfus 184 [(2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 11600
Alan Kodu 0228
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bilecik
İlçe Söğüt
Web Sitesi http:
Dömez, Bilecik ilinin Söğüt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Dömez Köyü'nun eski adı Dönmez olup zamanla dil cevrimine ugramıstır Bugunku adı Dömez Köyu olarak gecmektedir..Kuruluş tarihi hakkında bilgi yoktur. Köyden kente göç dalgasından etkilenmiş olup genç nüfus giderek azalmaktadır.Kışın nüfus azalmakla beraber yazın ziyaretler dolayısı ile canlanmaktadır.Bayramlarda 3 dikmeler denen mevkide gençler salıncağa binerek eğlenmekte olsalarda bu gelenek göç dalgasıyla beraber unutulmaya yüz tutmuştur.

Dömez köyünde yoğurtlu gözleme meşhur olup,mantısı harkulededir.Köyde tarihi bir hamam bulunmakta olup faal değildir.Avcılığa merakınız varsa Dömez köyünün çevresi yasaların sınırları içereisinde kalmak kaydı ile idealdir.Düğünleri ise cuma aksamı kına gecesi ile baslayıp pazar aksamı biter.Köy kahvesi aksamları köy erkekleri için muhabbet edilecek mekandır.Yolunuz düserse köy kahvesinde mutlaka bir bardak çay için...

Coğrafya

Bilecik iline 37 km, Söğüt ilçesine 9 km uzaklıktadır.Dört mevsimin yasandıgı bir koydur. Kısın bir günde dört mevsimi yasayabilirsiniz.Aynı gün Çesmebası'nda kış Sarıkaya'da yaz Çınganderesi'nde ilkbaharı yasayabilirsiniz...

Yazları yayla havası hakim olup kışları cok cetin gecer...Çesmebası'nda kar zaman zaman 1 metreyı bulur.Bu durumlarda ulasımda zorluklar yaşanır....Grayderlerle açılan ilçe yolu bazen 1 saat içinde tekrar kapanabilmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 184
1997 166

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Buğday ve ayçiçeği ekimi genelde tercih edilmektedir.Büyük baş hayvancılığın yanında küçükbaş hayvancılıkta yapılmaktadır.Arıcılıkta son zamanlarda yapılmaya başlanan diğer bir geçim kaynağıdır.

Altyapı bilgiler

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz