Domuz Gribi Nedir - Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir- Domuz Gribinden Nasıl Korunurum

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Domuz Gribi

Dünya genelinde sağlık yetkililerini alarma geçiren domuz gribi, bir solunum hastalığı. Virüs insanlara domuzlardan solunum yoluyla bulaşıyor. WHO'ya göre domuz yiyerek virüs kapma olasılığı bulunmuyor. Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. İnsandan insana, hapşırık, öksürük ve hatta ele bulaşması halinde tokalaşma yoluyla bulaşabilen domuz gribine karşı doğal bağışıklığımız bulunmuyor. Bilgisayar klavyesi gibi virüslü bir yerle temas ettikten sonra burna ve ağıza dokunulması da hastalığın yayılmasına neden olabiliyor.


Virüs, insandan insana, öksürük, hapşırık ve hatta tokalaşma yoluyla bulaşabiliyor.

Hastalığa A tipi H1N1 adlı virüsün daha önce hiç görülmemiş bir türü yol açıyor. Bu tür, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor. Domuz gribinin belirtileri bildiğimiz grip vakalarından pek farklı değil: Kuru öksürük, ani ateş, boğaz ağrısı, eklem ağırıları, üşüme, bitkinlik ve baş ağrısı. bunların dışında, aşırı kusmaya ve ishale neden olabiliyor. Yaygın grip tipleri, genelde yaşı ilerlemiş insanları hedef alırken domuz gribinde ölümcül seyreden vakalar ise daha çok 25-45 yaş arasındakilerde görülüyor.
Tedavisine gelince, ABD'li yetkililer kendi rastladıkları vakalarda Tamiflu ve Relenza adlı ilaçların etkili olduğunu duyurdu. Normal grip aşısıysa tedavide etkili olmuyor. Domuz gribine karşı bir ayrı bir aşı geliştirmeninse aylar alabileceğine dikkat çekiliyor.Yeni grip virüsleri ise insan vücudunun bağışık olmaması ve ilaç geliştirmenin süre alması nedeniyle çok çabuk yayılabiliyor. Domuz gribi, genetik açıdan bakıldığında, ilaçla karşı konulabilen H1N1 virüsünden farklılıklar içeriyor.

Belirtileri

  • Yüksek ateş
  • Baş ağrısı
  • Boğaz ağrısı
  • Öksürük
  • Genel vücut ağrısı
  • Halsizlik, bitkinlik, üşüme
Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishalin, ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölümün görülebildiğine vurgu yapıldı.

Virüs Nasıl Bulaşıyor?
İnsanlar bu gribi hastalığa yakalanan domuzlardan aldı… Şu andaki salgın ise insandan insana bulaşma şeklinde görülüyor.
İnsandan insana bulaşmasında, yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak önemli rol oynuyor.

Domuz Eti Güvenli mi?
Domuz gribinin, usulüne uygun hazırlanan domuz eti veya diğer domuz ürünlerinin yenmesiyle bulaştığına ilişkin bulgunun olmadığı ve virüsün, 70 derece ısıtılınca öldüğü bildirildi.

Virüsten Korunma Yolları
Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması, zorunlu haller dışında salgının yaşandığı bölgelere olan seyahatlerin ertelenmesi gerektiği bildirildi.

En etkili yöntem: El Yıkama
En etkili önlem sık sık "ellerin yıkanması…"
Bunun dışında , öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnun tek kullanımlık mendil ile kapatılması ve mendilin atılması, elin sabunlanması önemli.
Hasta kişilerle temastan mümkün olduğunca kaçınılması gerekiyor. Bol sıvı tüketmek ve iyi beslenmekte hastalığa yakalanmama açısından önemli.
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#2
Domuz gribiyle ilgili bilinmesi gereken son gelişmeler

Domuz gribi hızla yayılıyor. Peki ne zaman panik olmak lazım? İşte domuz gribi belirtileri;

Konya Vakıf Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hızır Yılmaz, hızlı veya zor nefes alma, huzursuzluk, vücutta solgunluk ya da morarma, beslenememe ve uykuya meyilin domuz gribinin belirtileri olabileceğini söyledi.

Yılmaz, ateşle beraber döküntü gibi belirtilerinin olmasının ise durumun aciliyetini gösterdiğini dile getirdi.

NASIL BULAŞIYOR?
Domuz gribinin normal griple aynı şekilde bulaştığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yılmaz, grip virüslerinin insandan insana öksürük, hapşırma ve temas yoluyla geçtiğini ifade etti

Virüslü ortam, eşya, atık veya materyalle temastan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabildiğine dikkat çeken Yılmaz, "Hastalar virüsü, belirtileri başlamadan 1 gün öncesinden belirtilerden sonra bir hafta daha bulaştırmaya devam ederler. Öksürük ve hapşırmayla çevreye yayılan damlacıklardaki virüsler, ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Bu nedenle hasta karantinaya alınmalı temas edenlerde maske kullanmalı sık el yıkayıp hijyene dikkat edilmelidir." dedi.

Domuz gribi belirtileri hakkında da bilgi veren Uzman Dr. Yılmaz, domuz gribinin belirtilerinin diğer griplerle benzerlik gösterdiğini ifade etti. Yılmaz, virüslü ortamla temasta bulunanlarda 7 gün içinde 38 dereceyi geçen ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, ishal, kusma, kas ağrıları gibi gribal şikâyetler görülebileceğini bildirdi.

BELİRTİLERİ NELER?
Domuz gribi şikâyetlerinin normal grip, soğuk algınlığı, bronşit veya zatürre gibi hastalıklarla benzer belirtiler gösterdiğini vurgulayan Yılmaz, bu gibi şikâyetleri olanların hemen paniğe kapılmasına gerek olmadığını kaydetti. Riskli teması olanların koruyucu ilaç tedavisi almasının faydalı olacağını aktaran Yılmaz, "Hastalık hafif belirtilerle ayakta da atlatılabilir. Çocuklarda hızlı veya zor nefes alma, huzursuzluk, vücutta solgunluk ya da morarma beslenememe, uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil, ateşle beraber döküntü gibi belirtilerin acil durumu gösterir." diye konuştu.

DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMA YOLLARI

Domuz gribinden korunma yolları hakkında da bilgi veren Dr. Hızır Yılmaz, grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgâhı, oyuncaklar gibi) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesinin yeterli olduğunu söyledi.

Hastalıkla ilgili uyarılarda bulunan Yılmaz, gripten korunma yollarını ise şöyle sıraladı: "Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatın. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atın. Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla en az 15-20 saniye yıkayın. Su ve sabuna ulaşılamıyorsa alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir. Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın. Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat edin. Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durun. Gerekirse maske takın. Bulunduğunuz mekânı sık sık havalandırın."
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#3
Meksika'da başlayarak diğer ülkelere yayılan Influenza A H1N1 grip salgını tüm dünya ülkelerine yayılmış durumda.

Günümüzde mevcut salgını oluşturan bu virüsün yapısı incelendiğinde hem domuz tipi', hem mevsimsel grip oluşturan insan tipi', hem de kuş gribi tipi' ile karışmış melez bir virüs olduğu belirlendi.

Okulların açılmasıyla birlikte yayılma riski daha da çok artacak olan domuz gribi ile birlikte mevsimsel grip salgınına karşı veliler ile birlikte okulların hazırlıklı olarak işbirliği yapması çok önemli. Acıbadem Maslak Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sesin Kocagöz, şöyle devam etti. Çocukların bu virüsleri erişkinlere göre daha çok yaydıklarını, bu nedenle hastalığın yayılmasının önlenmesinde temizliğin büyük rol oynadığını belirtiyor. Ayrıca kalabalık ve havasız ortamlar risk oluşturduğu için mümkün olduğunca bu tür ortamlardan uzak durmak gerekiyor ve kapalı alanların sıkca havalandırılması önem taşıyor.

Prof. Dr. Sesin Kocagöz, çocukların acilen sağlık kuruluşuna götürülmesini gerektiren belirtileri ve yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

l Yakınmalarının artması
l Hızlı veya zor nefes alma
l Vücutta solgunluk ya da morarma
l Beslenememe
l Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
l Huzursuzluk
l Ateşle beraber döküntü görülmesi
l Bu durumlar ortaya çıktığında en yakın sağlık merkezi aciline başvurun.
l Mümkün ise önceden hekiminiz ile temasa geçin ve bilgilendirin.
l Yolculuk sırasında çocuğunuzun ağzını ve burnunu maske ile kapatarak etrafa bulaşma riskini azaltın. (Şayet çocuğunuz maske takamayacak durumda ise etrafındaki kişilerin maske takması gerekmektedir.)

Prof. Dr. Sesin Kocagöz, ailelere çocuklarının domuz gribi konusunda taşıyabileceği riskler ve alınacak önlemler hakkında şu bilgileri verdi:

Çocuğunuzda H1N1 (Domuz Gribi) Varsa Yapılması Gerekenler:

l Tüm önlemlere rağmen çocuğunuz grip olduysa vakit kaybetmeden okul yönetimini bilgilendirin.
l Hekiminize başvurun. Hekiminiz çocuğunuza gerekli testlerin ve tedavi planını oluşturacaktır.
l Şayet çocuğunuzun genel durumu iyi ise bulaştırma riskini aza indirmek için evde istirahat etmesini sağlayarak bol sıvı alıp, var olan yakınmalarına yönelik tedavi uygulayın.
l Boğaz ağrısı için pastil, yüksek ateş, baş ve genel vücut ağrısı için ateş düşürücü, ağrı kesici almasını sağlayın.

Çocuğunuzun Okulunda H1N1 (Domuz Gribi) Virüsü Çıktıysa:

l Okul yönetiminin önerileri doğrultusunda hareket edin.
l Hapşırırken ve öksürürken çocuğunuzun ağzını ve burnunu tek kullanımlık mendillerle kapatması ve kullanılmış mendilleri çöpe atması konusunda eğitin.
l Özellikle hapşırdıktan veya öksürdükten sonra, ellerini iyice yıkamasını sağlayın.
l Yıkayamayacağı durumlarda kullanması için çantasında alkol bazlı el temizleyici bulundurmasını ve kullanmasını sağlayın.

El Sıkışmayın, Öpüşmeyin

Oseltamivir ve zanamavir isimli antiviraller ilk 48 saat içinde alınırsa belirtilerin azalmasına ve oluşma riski olacak komplikasyonların önlenmesinde etkilidir. Hekiminiz gerekli gördüğü takdirde antiviral tedavi verecektir. Özellikle altta başka hastalığı olanlarda riskli hastalık gurubunda olanlara (yaşlı ve çocuklar ile hamileler, kalp, akciğer veya böbrek hastalığı olanlar ile kanser ve benzeri tedavi altında olanlar) enfeksiyonu ağır geçirenlere önerilir. Ek olarak başka insanlara bulaştırmamak için, kalabalık ortamlara girmemek, özellikle riskli olan grup olan yaşlı ve çocuklardan uzak kalmak, öksürme ve hapşırma sırasında mendille ağız ve burunu kapamak ve sonrasında mendili atmak önerilmektedir. Grip ve diğer enfeksiyonlardan korunmanın en önemli yolu sıklıkla sabun ve su ile ellerin yıkanmasıdır. Öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın

Grip Nasıl Bulaşıyor?

l Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye masa gibi yüzeylere bulaşabilir.
l Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir.
l Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.
l Bu yüzden sıklıkla ev, ofis ve okullarda kirliliğin çok olacağı yüzeylerde temizliklerinin sıklıkla yapılması gereklidir.
l Temizliğin normalde kullanılan standart ortam temizlik ürünleri ile yapılması yeterlidir.
l Ellerin sabun ve su ile yıkama ortamı bulunmadığı durumlarda alkol bazlı el temizlik ürünleri kullanılmalıdır.

Temizlikte Şunlara Dikkat Edin:

l Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir.
l Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur.
l Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır.
l Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır.
l Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.

Bunları Aklınızda Tutun:

- Mevsimsel grip aşısının yaptırılmasının ardından birkaç ay sonra gelmesi planlanan H1N1 aşısının ( üç hafta ara ile iki doz) yapılması korunmada önemlidr.
- Okulların grip salgını nedeni ile bir süreliğine kapanması olasılığına karşın hazırlıklı olun.
- Çocukların bu nedenden dolayı bir süreliğine evde kalma ihtimallerine karşın bakımları ve sıkılmamaları için koşulllarınıza uygun planınızı önceden oluşturun.
- Grip benzeri bulgularınız var ise evde kalın.
- Bu grup enfeksiyonlarda okullar ve iş yerleri enfeksiyonun yayılması için ana kaynak oluşturmaktadır. Bu yüzden bulaşma zincirini kırmak için evde kalın.
- Sakin olun.
- Hastalık belirtileri geliştiyse telaşlanmayın.
- Zaman kaybetmeden hekiminize başvurun ve onun önerilerine uyarak belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde dinlenin.
- Hasta görünen, ateşli ve öksürüğü olan kişiler ile yakın temastan kaçının.
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#4
Domuz giribi aşısının yan etkisi ne?Birkaç gün içinde Ankara'ya ulaşacak domuz giribi aşısı ile ilgili iddialar sürüyor. Aşının yan etkilerinin olduğu yeteri kadar teste tabii tutulmadığı ileri sürülüyor. Sağlık Bakanlığı aşının güvenli olduğunu bir kez daha vurguladı. CNN TÜRK'e konuşan Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, "gelecek aşının kızamık, kabakulak aşısından farkı yok. Sadece kızarıklık hafif ateş olabilir" dedi.

Domuz gribi yayılıyor. Her ülke kendine göre tedbir alıyor. Bunların başında da aşı geliyor. Ama tüm dünyada ve Türkiye'de yeni gribin yeni aşısı tartışılıyor.

Tartışmanın odağında aşının yeteri kadar tes edilmediği iddiaları var. Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un sözünü ettiği faz 1 ve faz 2 uygulamaları, aşıların ruhsat alıp piyasaya sürülebilmesi için yapılması gereken araştırmalar.

Prosedüre göre, aşılar üretildikten sonra önce laboratuvarda test ediliyor. Ardından sırasıyla hayvanlar ve insanlar üzerinde uygulanıyor. Aşı uygulandığında oluşması hedeflenen "antikor" yani kanda koruyucu madde oluşup oluşmadığına bakılıyor.

Ama Sağlık Bakanlığı'na göre aşı bu testlerden geçti.

Piyasaya sürülmeden önce bir kaç bin gönüllü üzerinde denendi.

Hem bu nedenle hem de Türkiye'de de aşıya ruhsat vermek için Sağlık Bakanlığı aşı Ankara'ya gelince önce testlere devam edecek.

Hem kimyasal hem de hayvan üzerinde testlere tabii tutulacak, "içindeki katkı maddeleri neler, oranları ne kadar" bir kez daha kontrol edildikten sonra uygulanacak.

Peki uygulanacak aşının yan etkileri ne olacak? Şeracettin Çom "kızamık, kabakulak gibi aşılardan daha büyük bir yan etkisi yok" dedi, milyonda bir rastlanabilecek yan etkiyi de hatırlattı


Domuz gribi aşısı güvenli mi?Almanya’da Başbakan Angela Merkel’e uygulanacak aşının, vatandaşlara uygulanacak aşıdan farklı olması nedeniyle başlayan tartışma, Türkiye’ye de sıçradı. Türkiye’de konunun uzmanı bilim adamlarına sorduk ve aşıların güvenli olduğu, yan etkilerinin abartıldığı bilgisini aldık.​
Aşıdaki cıva, Boğaz’da tutulan balıkta da var

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Badur:

“GSK aşısı için yapılan ‘Yan etkileri var’ tanımlamasına katılmıyorum. Tüm aşılarda görülen lokal şikâyetler, bu aşıda da olabilir. Bunlar aşı yerinde kızarıklık, ağrı,
kırıklık gibi belirtilerdir. Aşıların içinde ‘zararlı moleküller’ var söylem ise düşünceme göre tamamen bir spekülasyondur. Pandemi aşısı üreten kuruluşlar, üretimlerini, klasik-mevsimsel grip aşısı üretim teknolojisi olan ‘embriyonlu
yumurtada üretim’ yöntemiyle hazırlıyorlar; bu teknoloji yıllardan beri kullanılan ve
güvenilir olan bir teknoloji. Aşı suşu (aşı içindeki virüs) ise, pandemi etkeni olan, klasik Influenza A (H1N1) virüsü. Bu nedenle her ne kadar onay aşamaları çok süratle geçilmiş olsa da, elimizde söz konusu aşıya güvensizlik duymak için bilimsel bir veri bulunmuyor. Kimi domuz gribi aşılarının içerdiği cıva, ‘etil merkür’dür, yani vücutta depolanmaz, bir hafta içinde vücuttan atılır. Eğer aileler, çocuklarını bu cıvadan korumak istiyorsa Boğaz’da tutulan hiçbir balığı yedirmemeli. Çünkü o balıklarda da aynı tür cıva bulunuyor.”

Aşılar arasında kalite ve yan etki farkı olur

Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sami Katırcıoğlu:


“Aşılar arasında kalite farkı olur. Neticede aşıların içinde öldürülmüş virüsler bulunur. Yıllar önce kuduz aşısı yapılanlardan bazıları kuduz olmuştu! Almanya’daki örnek ise tamamen etik dışı bir davranış. Siyasetçilere ayrı, halka ayrı aşı siparişi vermek kabul edilemez.”

Yan etkileri var mı diye klinik çalışmalar yapıldı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şadi Yenen:


“Celvapan adlı ilaç memeli hücrelerinde üretilmiş grip virüslerinin, Pandemrix adlı
ilaç ise yumurtada üretilen virüslerin kullanıldığı aşılardır. Her iki aşı da, olağanüstü
koşullarda kullanılmak üzere ruhsatlandırılmış yeni aşılardır. Bu nedenle yaygın kullanımda hangi yan etkilerin ortaya çıkacağı tam olarak bi lin me mek te -
dir. Ancak ilk klinik çalışmalarda olağanüstü riskli yan etkilere rastlanılmamış olması önemlidir.

KARŞIT GÖRÜŞ

İnsanları kobay olarak kullanacaklar


Türkiye Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankat Tolunay:


“Avrupa İlaç Değerlendirme Kurulu’nun (EMEA) hazırladığı ruhsat dosyasında domuz gribi aşıları ile ilgili yeterli klinik çalışma yapılmadığı vurgulandı. Raporda
Pandemrix adlı ilaçla ilgili aynen şu cümleler yazılı: “Çocuk, genç ve yaşlılarda
klinik çalışması yapılmamıştır. Yan etkiler listesi uzayıp gidiyor. Ayrıca bu aşıda da, Türkiye’nin satın alacağını duyurduğu diğer iki aşıda da cıva bulunuyor. Aşılarda cıva, cıva zehirlenmesine ve çocuklarda otizme yol açtığı; vücuttan atılamadığı için dünyanın birçok ülkesinde yasaklandı. Domuz gribi aşısıyla tüm insanlar kobay olarak kullanılacak.”

Akdağ: Kimseyi zorla aşılamayacağız

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’nin günlerdir tartıştığı domuz gribi aşısını kimseye zorla yapmayacaklarını söyledi. Önümüzdeki günlerde vakaların artacağını da belirten Akdağ, Türkiye’de gribe yakalanan birçok kişinin hastalığı hafif geçireceğini açıkladı. TRT Ana Haber’e katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ,
“Vatandaşımızın domuz gribi ve aşı konusunda endişelenmemesini istiyoruz, istemeyene aşı yok” dedi.
 
#5
Domuz gribi aşısı nasıl üretiliyor?Domuz gribine karşı aşılama kampanyasının başladığı şu günlerde Paul Ehrlich Enstitüsü'nden Michael Pfleiderer, Alman radyosu Deutsche Welle'e grip aşılarının nasıl üretildiğini anlattı.
Griple mücadele bilim adamlarını en çok uğraştıran konulardan biri. Grip virüsü çok çabuk mutasyona uğradığı için, salgınlarla mücadele, virüsün düzenli olarak incelenmesini ve genetik değişikliğe uğrayıp uğramadığının takip edilmesini gerektiriyor.

Paul Ehrlich Enstitüsü'nden Michael Pfleiderer sadece bu konuyla ilgilenen özel bir kurum olduğunu belirtiyor.

Pfleiderer, "Bu konuyla Avrupa, Amerika, Japonya ve Avustralya'da şubeleri olan Dünya Sağlık Örgütü'nün Griple Mücadele İşbirliği Merkezi ilgileniyor. Merkezin rutin olarak hazırlanan sezonluk grip aşılarının yanında, salgınlarla ilgili de çalışmaları var" açıklamasını yapıyor.

Virüsler Dünya Sağlık Örgütü'nden


Yeni grip virüsü türleri tespit edildiği zaman, ilaç şirketlerine aşı üretiminde kullanacakları virüsleri Dünya Sağlık Örgütü (WHO) temin ediyor.

Pfleiderer, aşı üreticilerinin bu ana virüsü tavuk yumurtalarını aşılamada kullandıklarını, aşılarda kullanılacak virüslerin bu şekilde çoğaltıldığını belirtiyor.

Bu işlem için öncelikle döllenmiş tavuk yumurtalarına ana virüs enjekte ediliyor. Bu aşamada farklı virüs türlerinin birbirinden ayrı işleme tabi tutulması gerekiyor. Daha sonra ise virüs, yumurtanın içindeki embriyo zarının dışında çoğalmaya bırakılıyor. Üç gün sonra da virüs içeren sıvı yumurtadan ayrıştırılıyor.

Virüslerden aşı kokteyli

Sıvının içinde bulunan ve yüksek bulaşıcılık özelliğine sahip olan virüsler öldürülüp, birçok farklı işlemden geçirilerek kullanıma hazır hale getiriliyor. Ardından aşı için hazırlanan farklı virüs tipleri bir aşı kokteylinde birleştiriliyor.

Pfleiderer, sonuçta dünya çapında yıllık yaklaşık bir milyar doz aşı üretebilecek bir potansiyele erişildiğini ve bunun gayet yüksek bir rakam olduğunu kaydediyor.

Diğer yandan bu noktada önemli bir sorun ortaya çıkıyor. O da büyük bir salgında bu yöntemle yeterli dozda aşı üretilememesi. Zira doz başına bir adet döllenmiş tavuk yumurtasına ihtiyaç duyuluyor. Üstelik, bu yüksek hijyen standartlarına sahip özel üretilmiş tıbbi yumurtaları herhangi bir yumurta çiftliğinden temin etmek mümkün değil.

Alternatif yöntemler araştırılıyor

Bu nedenle araştırmacılar, aşılarda kullanılacak virüsleri çoğaltmak için alternatif yöntemler üzerinde çalışıyor. Bu yöntemlerden biri, virüslerin laboratuvar ortamında özel hücre kültürleri içerisinde çoğaltılmaları. Ancak Michael Pfleiderer henüz tavuk yumurtasına alternatif oluşturacak kesin bir yöntem geliştirilemediğini vurguluyor:

"Bu yöntem çok iyi sonuç veriyor. Grip salgınının tavuklar için de tehlikeli olması durumunda, bu sistemin kullanılamayacak olması önemli bir tartışma konusu. Ancak böyle bir şey söz konusu değil. Zira ya insanları etkileyen bulaşıcı bir virüsle ya da kuş gribi virüsüyle karşılaşıyoruz. Bir grip virüsünün her iki özelliğe birden sahip olması mümkün değil."

Aşı tamamlandığı zaman kalp ve böbrekler üzerinde denenerek yan etkileri, tesir gücü ve güvenliği kontrol ediliyor. Federal Sağlık Bakanlığı'na bağlı Paul Ehrlich Enstitüsü'nden onay alınmadan grip aşısı yapılamıyor.

Kaynak: Deutsche Welle
 
#6
Domuz gribi aşılarının ön testi tamamlandıDomuz gribi aşılarının ön testi tamamlandı

Aşılar testi geçti

27.10.2009

Sağlık Bakanlığı ''domuz gribi'' aşılarının ön kontrollerinin olumlu çıkması üzerine 81 ile sevkiyatına başlandığını bildirdi.​


Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Bakanlığının Pandemi İzleme Bilim Kurulu'nun Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyeleri doğrultusunda pandemik A(H1N1) gribi aşı uygulamasının öncelikli olarak sağlık çalışanları ve Hacca gidecek olanlara yapılacağı ifade edildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Teslimat yapılan ilk parti aşının Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Laboratuvarlarında yapılan ön kontrollerin olumlu çıkması üzerine aşıların 81 ilimize sevkiyatına başlanmıştır.

Yakın zamanda sonuçlanması beklenen son kontrollerden sonra aşı uygulamasına başlanacaktır. Sağlık çalışanlarının aşılamaları kişilerin çalıştıkları kurumlarda, hacca gideceklerin aşılamaları ise gidiş günlerine bağlı olarak her ilde belirlenen merkezlerde veya havaalanlarında yapılacaktır.''

AA
 
#7
Domuz gribinden koruyan besinler (Yemeyi İhmal Etmeyin)


Domuz gribinden koruyan besinler

Yemeyi ihmal etmeyin.

28.10.2009​

Vatan Gazetesi'nin haberine göre domuz gribi aşısını beklerken hastalığa yakalanmaktan korkuyorsanız, bilim adamları aşıdan önce dikkat edilmesi gereken noktanın bağışıklık sistemini güçlü tutmak olduğuna dikkat çekti.

Bunun yanında hastalığa yakalandığınız zaman virüsü yenebilmek için de en önemli önkoşul bu.

İşte bağışıklık sistemini domuz gribine karşı güçlü tutmak için tüketmeniz gereken gıdalar:


 
#9
Domuz gribi paniği nasıl azaltılır?Ülkemizde yaygın olarak görülmeye başlayan domuz gribi korkusunun toplum arasında artarak büyük bir paniğe ve toplum psikolojisinin bozulmasına neden olduğu belirtildi.
Domuz gribinden herkes korkuyor. Aslında sağlıklı bir duygu olan korku, bizi önlem almaya iter. Deprem korkusu evlerin daha sağlam inşa edilmesini, trafik kazası korkusu ise emniyet kemerinin kullanılmasını sağlayabilir. International Hospital psikologlarından Ferahim Yeşilyurt, şu günlerde toplumumuzda yaşanan korkunun normal olmadığını, abartılı yaşanan bir panik reaksiyon olduğunu söylüyor…
Korkunun temelde insanoğlunun yaşamasındaki temel duygusu olduğunu; ancak son günlerde Domuz gribi korkusunun toplum arasında hızla arttığını belirten Ferahim Yeşilyurt bunun normal bir durum olmadığını, fobik kaçınmalar ve panik havası oluşturduğunu belirtti. Ferahim Yeşilyurt konuyla ilgili olarak şunları aktardı:

Domuz gribi paniği nelere yol açıyor?
Salgın sebebiyle, bazı abartılı önlemler alınmaya başlandı. Toplumda otobüse binmekten, sinema, tiyatro veya alışveriş merkezlerine gitmeye kadar çeşitli kaçınmalar görülüyor. Hatta askere gitmeyi ertelemeyi düşünenlerle bile karşılaşılıyor. İnsanlar lokantaya gitmeyi, kahvehanede oturmayı sakıncalı bir durum olarak algılamaya başladı.
Bu kaçınmalar Domuz gribi paniğini daha fazla artırıyor. İnsanlar her an dış çevreden bu hastalığı kapacakları endişesi yaşıyorlar.

Domuz gribi paniği nasıl azaltılabilir?
Normal yaşamınıza dönmeye çalışın:
Daha önceki günlük aktivitelerinizi sürdürerek, kaçınmalarınızı azaltmaya çalışın. Sürekli önlem alarak yaşanamaz.

Kontrol duygunuzu artırın:
Dış çevreden her an bir tehlike geleceği üzerine hareket etmek yerine, yapabilecekleriniz üzerine odaklanın. Hasta olmamak için el yıkama, sağlıklı beslenme, yakın temastan kaçınma gibi davranışları uygulayın.

Abartılı araştırmalardan kaçının:
Yaşanan her toplumsal tehlikede birçok kişide bilinçlenerek durumu kontrol etme çabası görülüyor. Bilinçlenmek için çaba göstermek yardımcı olurken, bu alanda abartılı öğrenme çabası içine girmek yaşanılan panik duygusunu artırır. Deprem döneminde jeolog, aşırı yağışta meteorolog, yaşanan sağlık tehditlerinde doktor olmaya gerek yok.

Bu durumun biteceğini düşünün:
Bu sorun hep böyle kalmayacak. Bir süre sonra azalmaya başlayacak. Daha önce de böylesi korku ve panikler yaşandı. SARS, çin gribi, kuş gribi, kene gibi tehlikelerde de benzer panikler yaşandığı unutulmamalı. Gerekli önlem ve tedaviler uygulandığında bu salgın da paniğe sevk eden bir unsur olmaktan çıkacaktır.
 
#10
Domuz Gribinin Normal Gripten Farkı Nedir?
Domuz gribi illetinin ülkemizde sıkça görülmesi halkımızda da büyük bir panik yaratıyor. Her ateşi çıkan, burnu akan, gözleri sulanan biraz halsizleşen acaba domuz gribine mi yakalandım diye düşünmekten kendini alamıyor.
Biz de bu konuda okurlarımızı bilgilendirmek için domuz gribinin belirtilerini domuz grip ile normal grip arasındaki farkları verelim dedik.
İşte domuz gribi ile normal grip ve nezle arasındaki farklar:
Domuz gribinin klinik seyri mevsimsel gribe çok benzemektedir, hatta domuz gribi ile mevsimsel gribi ayırt etmek bile mümkün değildir. Ancak domuz gribinin birçok belirgin, ağır belirtileri vardır.Bunlar yüksek ateş, kaslarda yoğun bir şekilde görülen ağrı ve boğaz ağrısıdır.
Domuz gribini normal gripten ayırmak mümkün değilken nezleden ayırmak çok basittir. Nezle de burun akıntısı ve göz akıntısı gibi semptomlar görülürken domuz gribinde bu semptomlara rastlanmaz ancak yoğun kas ağırılar ve boğaz ağrısı görülür. İki hastalığın tek ortak özelliği yüksek ateştir.
Bilindiği gibi mevsimsel grip çok ağır seyreden, insanı yataklara bağlayan iş yapamaz hale getiren bir hastalıkken domuz gribi öyle değildir. Domuz gribi mevsimsel gribe göre çok daha hafif seyreder.
Domuz gribine yakalananların şunları düşünmemesi de gerekir: “Yakın bir zamana kalmaz ölürüm, çok ağır bir hastalığa yakalandım. “ Şunu da bilmelisiniz ki domuz gribi normal gribe göre çok daha hafif seyreder, ölüm oranı normal gribe çok çok düşüktür. Tedavi edilmezse ve başka bir hastalıklarla beraber insan vücudunu esir alırsa, o zaman zatüreye çevirebilir.
Bu yüzden domuz gribinden bu kadar korkmanıza ve telaşlanmanıza hiç gerek yoktur. Unutmamalısınız ki normal gripte görülen ölüm oranları domuz gribine göre çok çok seviyelerdedir.

* aLıntı