Dörtyol Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
dört yol köyü bilgileri - dörtyol köyü tanıtım - dört yol köyü resimleriDörtyol, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Dörtyol köyünün eski adı Zadrakom dur. Yeni adını (DÖRTYOL)köye dörtbir yandan bağlı yollardan almıştır. Güneyde bulunan yoldan Oltu ilçesine, kuzeyde bulunan yoldan Şenkaya ilçesine bağlanmaktadır.Doğu ve Batı da bulunan yollar komşu köylerle bağlantı kurmaktadır.Batısında çatak, doğusunda üskühat eski adıyla bilinen oyuktaş ve güney batısında kireçli, bardız ve şenkaya vardır. Köy kültürel ve sosyal birlikteliğiğ kuramayan nadir köylerdendir. Birlik beraberlik ve sosyal aktiviteler yok denecak kadar azdır. 1980'li yılların başına kadar Yayla şenlikleri, cirit ve düğünlerde bazı oyunlar yapılırdı, zamanla yok olan bu gelenek başkaca bir kültürel aktiviteyi yerine koyamamıştır. Köy içerisinde çalışmalar imece usulu ile yapılmadığı için hiç kimse ortak kullanım alanlarına yönelik iyileştirmeye katılmazlar. Göç ile birlikte büyük şehirlerde dernekleşme de olmayınca köyün gelenek ve görenekleri kaybolmaya yüz tutmuştur.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Erzurum iline 165 km, Şenkaya ilçesine 36 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 353
1997 374
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Turizm

Köyün arazi yapısının dağlık, plato ve yaylalardan meydana gelmesi doğa sporlarına olanak tanımaktadır. Avcılık, yamaç paraşütü ve yayla şenlikleri yapılmaktadır.Güney, kaçak dağı, surahi ve Kotan bölgesi belli başlı bölgelerindendir. Köyün kuzey ve kırsal olması kültürel yemek geleneğininde fazla gelişmesinde engel teşkil etmektedir. Daha fazla unlu mamullerden müteşekkil olan yemek kültürünün en başında, pağaç diye bilinen yabani sal taşlarının ısıtılarak pişirildiği bir tür çörek ve kesme aşı, mantı, cılbırdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz