Doyduk Köyü Hakkında Bilgi Kozaklı Nevşehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kozaklı Doyduk Köyü - Doyduk Köyü Resimleri - Doyduk Köyü Hakkında - Doyduk Köyü Tanıtım

Doyduk, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köydür.
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Klasik Türkmen Herikli aşireti gelenekleri ve yemekleri yapılmaktadır.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün büyük bir bölümü Yurtdışında işçi olarak çalışmakta, köyden heryıl göç artmakta ve yurdun çeşitli il ve ilçelerinde memur ve işçi olarak çalışmaktadırlar.

Doyduk Köyü, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köy olup Kozaklı-Kırşehir yolu üzerinde 5. kilometrede yer alır.

1997'de 255 olan nüfus, 2000'de 220 olarak sayılmıştır. 120 haneli köyün rakımı 1140 metredir. Nevşehir'e uzaklığı 88, Kozaklı'ya uzaklığı 7 km'dir. Sağlık Ocağı, İlköğretim Okulu var, PTT Şubesi veya kanalizasyon şebekesi var, taşımalı eğitim yapılıyor. Köy muhtarı MEHMET KÜNKÖR
Yabanlı aşiretine bağlı bir köy olan Çayiçi Köyü 1954 yılında Kozaklı'nın ilçe olmasına kadar Kırşehir Mucur ilçesine bağlı olarak kalmıştır.
Şiddetli karasal iklime sahiptir. Eskiden derelerin gürül gürül aktığı köyde son yıllarda büyük bir kuraklık yaşanmaktadır.
Verimli topraklara sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma başgöstermiştir. Son yıllarda Çayiçi köyünde ekilen başlıca tarım ürünleri buğday, Ayçiçeği ve pancardır. Pancarın sulama sorunu nedeniyle masraflı oluşu, köylüyü daha çok buğday ve bazen de arpaya yöneltmiştir.

İlçe : Kozaklı

İL : Nevşehir

Köy Muhtarı : MEHMET KÜNKÖR

Muhtarlık Erişim Bilgileri :

Telefon : 0 (384) 492 88 45

Cep Telefonu :

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 / 265

1997 / 353

İle Uzaklığı : 91 km

İlçeye Uzaklığı : 10 km

Rakım : 1050 mKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Kozaklı Doyduk Köyüne ait bilgi ve resimleri bizimle bu konu altında paylaşabilirsiniz