Düdenköy Köyü Elmalı Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Elmalı Düdenköy Köyü - Düdenköy Köyü Hakkında - Düdenköy Köyü Tanıtımı - Düdenköy Köyü ResimleriDüdenköy, Antalya ilinin Elmalı ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adı , köye birkaç kilometre uzaklıkta bulunan "Düden" den gelmektedir. Coğrafi terim olarak "düden", yerüstü sularının yer altına girip kaybolduğu mağara anlamına gelir. Elmalı ovasındaki "Karagöl" taşınca suları tahliye etmek amacıyla bir kanal vasıtasıyla Düden'e yönlendirilmiştir. Eskilerin anlattığına göre, eskiden "Büyük Düden'in" içinde 2 tane değirmen varmış. Buğday öğütmek için bu değirmenleri kullanırlarmış. Düden'e giden suların nerden yeryüzüne çıktığı kesin olarak tespit edilememiştir. Bir rivayete göre Finike yakınlarından yeryüzüne çıkmakta ve akdenize karışmaktadır.

Kültür

Köyün gelenek ve göreneklerinde yörük kültürü hakimdir.Köyde ölüm,asker uğurlama 6 mayıs hıdırlellez şenlikleri bayram ziyaretleri vb.yemek daveti en önemli olaydır.

Coğrafya

Antalya iline 118 km, Elmalı ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 568
1997 608

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

ilkmutardan son mutara isimleri süleyman korkmaz -hasan uyar -mehmet acar -abdurahman asama olmuştur.

Altyapı bilgileri

Köyde [1.2.ve 3.sınıflar birleştirilmiş olarak okumakta 4.sınıftan sonra taşımalı öğretim yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi gömbeden saglan mak tadır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz