Düğencili Köyü Akkuş Ordu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ordu Köyleri - Akkuş Düğencili Köyü - Düğencili Köyü Hakkında - Düğencili Köyü Tanıtımı - Düğencili Köyü Resimleri


Ordu Akkuş İlçesi Düğencili köyü ilçe merkezine uzaklığı 5 km.

İlçe: AKKUŞ

İl: ORDU

Muhtarın Adı ve Soyadı : Kamil DEMİR

Muhtarlık Telefonu :

0452 611 25 08 Cep: 0537 316 51 92

Nüfusu :

2010 Ocak Ayında Toplam 344 Kişi (Erkek 158, Bayan 186)

2009 Ocak Ayında Toplam 326 ( Erkek 154 - Kadın 172)

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000:338
1997:363

İle Uzaklığı: 150 km

İlçeye Uzaklığı: 5 km

Rakım: 1250 m

AŞAĞI DÜĞENCİLİ KÖYÜ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Aşağı düğencili köyünün tarihçesi hakkında çeşitli rivayetler vardır. Bu rivayetlerden şu ikisi köyün tarihçesi hakkında bize ışık tutmaktadır.

M.S.1157 yıllarında Danişmentli Sultanlarından Melik Gazinin oğlu Emir Nizamettin Yağıbasan, Niksar’dan gelip Akkuş toprakları (O zamanlar Karakuş) üzerinden geçerek Ünye ve Bafra sahillerini Bizanstan ele geçirdiği sıralarda, bu çevreye daha önce gelerek yerleşen Türkmenlerle tanıştıkları bir yer olarak rivayet edilmekte ve önce adının –Tanışma Alanı-olarak söylendiği ve zamanla Tanışmalan şekline dönüştüğü söylenir.

Diğer bir rivayet ise : Köyde akıllı ve iyi düşünen bir zat yaşarmış. İçinden çıkılamayacak kadar güç olaylar karşısında fikir yürütür ve yorumlar yapıp çözermiş. Bunun için her hangi bir problemi olan kişi o zata gider danışırmış. Danışmaya gidiyorum, danışmadan geliyorum” sözleri sonradan, yerin düzlük olmasından dolayı da Danışma alanı ve kısaca Talışmalan şeklini almıştır.

A.Düğencili köyü (Talışmalan),Kurtuluş savaşı öncelerinde Pontus Rum ve Ermenilerin İstilasına uğramış ve bunlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kurtuluş savaşı yıllarında buraları işgali altında bulunduran Rum ve Ermeniler artık bu yerleri terk etmeye başlamıştır.

Köy topraklarına ilk gelip yerleşen bu günkü halkın ataları, Malatya,Doğu Anadolu, Samsun ilinin Bafra dolaylarından geldikleri rivayet edilir.

Talışmalan olarak bilinen köyün döven yapıp satan ustaları varmış. Bu ustaların bulunduğu mahalleye dövencili denilmiş. Daha sonra bu mahalle 1973 yılında asıl köyden ayrılarak Yukarı düğencili olarak ayrı bir muhtarlık olmuştur.Bu sebeble Talışmalan mahallesine de Aşağı düğencili köyü adı verilmiştir. Halen Aşağı düğencili halkına halk arasında Talışmalaklı denir.

Köy topraklarında gözle görülen belirgin şekilde herhangi bir tarihi eser yoktur. Ancak, Yazı mevkii Güre deresi kenarları, Oluklu yazı mahallesi, Düzdağ kırığı mevkiinde ve Gücükburnu mevkilerinde toprak yüzeylerinde tuğla, kiremit,çanak ve çömlek kırıkları, yapı taşları gibi parçalara rastlamak mümkündür. Orman ve doğa güzelliklerinin dışında turistlik yer olarak köy toprakları içinde kalan ve Akkuş Niksar Kara yolunun 3.Km sinde bulunan Küçükkertil Piknik Yeri vardır.

COĞRAFİ DURUMU

Aşağı Düğencili köyü Akkuş ilçe merkezinin hemen doğusunda ve engebeli bir arazi üzerinde kurulmuştur. Doğusunda Yeşil Güneycik, Batısında Akkuş ilçe merkezi ve Çaldere köyü, Kuzeyinde Çayıralan Kasabası, Güneyinde Karaçal. Y.Düğencili ve Gökçebayır toprakları ile çevrilidir.

Köy toprakları engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Boyalıdüz, Eşemen ve Erkeşli tepeleri köy topraklarının en yüksek noktalarını oluşturur. Bu tepeler çevresinde, çevreye oranla biraz geniş düzlükler vardır. Köyde durgun su yoktur. İrili ufaklı akarsu dereleri vardır. Bunların en önemlileri Pınaralan ve Oluklu yazı dereleridir. Bu suların bazı yerlerinde havuz balıkçılığı yapılabilir.

Köy topraklarında görülen iklim İlçe geneliyle aynı özellikleri taşır. Köy topraklarını 11000 Dekarlık bölümü Kayın ormanlarıyla kaplı olup 2300 Dekarlık kısmı ise Çayır ve meralarla örtülüdür.

ULAŞIM VE HABERLEŞME

Düğencili köyü İlçe merkezinin doğu yönünde ve İlçe merkezine 5 Km uzaklıkta kurulmuştur. Akkuş İlçe merkezini Kumru İlçesine bağlayan kara yolu bu köyün topraklarından geçmektedir. Yapım aşamasında 2006 yılında mıcır çakıl serilmiştir. İler de asfalt olacak diye bekleniyor. Köyün Aşağı mahalle yolu ve mahalle aralarındaki yollarında çakıllanma ve derelerdeki büz kenarlarının onarıma ihtiyacı vardır. Köye elektirik 1986 yılında, Telafon ise 1996 yılında gelmiştir. Yol bakımından Köyde ulaşımı olmayan (Yaraltı ) mahallesi vardır. Şu anda iki haneden oluşan mahallede insanlar İlçe merkezine gelmek için Yeşil Güneycik köyüne geçerek buradan araçlarla İlçe merkezine Ulaşırlar.

SOSYAL VE KÜLTÜREL DURUMU

Düğencili köyünün Merkez ve Aşağı mahalle olmak üzere iki Camii ve iki tane ilkokulu vardır. Merkez mahalle ilkokulu Öğrenci azlığından dolayı kapanmıştır. Aşağı mahalle ilkokulu ise yirmiye yakın öğrencisiyle devam etmektedir. Merkez ilkokul (1959) Mahalle İlkokul (1977) yıllarında açılmıştır. Bu okullardan 1990 yılına kadar 210 kız ve 317 erkek olmak üzere toplam 527 öğrenci mezun olmuş ve bu öğrenciler içersinde Öğretmen Mühendis,Subay,Sağlıkçı, Ziraatçı,Ormancı….gibi sayıları 100’e ulaşan kişiler devlet memurluğu görevine girmişlerdir. Bu bakımdan köy halkı sosyal ve kültürel yönden gelişmiş durumdadır.

BAŞLICA GEÇİM KAYNAKLARI

Köyün geçim kaynağı, işçilik ve hayvancılık üzerine kurulmuştur. Tarım ailelerin ihtiyacı düzeyinde kalmakta olup satılabilen tarım ürünü yoktur.

Başlıca ekilen tahıl ürünleri; Buğday Arpa, Yulaf, Mısır, Kuru Fasulye, Çavdar ve hayvan yemliği olarak ta yonca ekilir. Sebzelerden; Taze Fasulye, Patates, Kabak, Karalahana, Sarımsak, Soğan ve Marul yetiştirilir. Ancak bunlar halkın kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadardır.

Köy halkının bir kısmı parasal ihtiyaçlarını orman işçiliği ile sağlar. Bunların dışında köyde oturanlar genelde emeklilerdir. Köyde gençler çok az sayıdadır. Akkuş ilçesindeki köylerden en çok göç veren köylerden biridir. Ortalama tahminen köy halkının yaklaşık yüzde yetmişi gurbettedir.

KÖYÜN ÇÖZÜLECEK SORUNLARI

Köyün Aşağı Mahalle ve mahalle yollarını çakıllanarak çamurdan kurtulması ve derelerdeki buz kenarlarının taş duvarla onarılması gerekmektedir. Aşağı mahallede su sorunu olan mahallelerin bu sorununu çözmek için köy Muhtarlığının çalışmaları devam etmektedir. KAYNAK: Akkuş Kitabı.
Aydın ERGİN

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz