Düğüncübaşı Köyü Lüleburgaz Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Lüleburgaz Düğüncübaşı Köyü Bilgileri -Düğüncübaşı Köyü Hakkında - Düğüncübaşı Köyü Tanıtımı - Düğüncübaşı Köyü ResimleriDüğüncübaşı, Kırklareli Lüleburgaz ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: LÜLEBURGAZ

İl:KIRKLARELİ

İle Uzaklığı:74 km

İlçeye Uzaklığı:12 km

Rakım:50 m

Nüfus:

2000:1302
1997:1198

Düğüncübaşı, Kırklareli ilinin Lüleburgaz ilçesine bağlı bir köydür. Kırklareli iline 74 km, Lüleburgaz ilçesine 12 km uzaklıktadır. Sakinleri 1924 yılında Drama'dan mübadil olarak gelmişlerdir. Batı Trakya gelenekleri sürmektedir. Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Çevre fabrikalarda çalışarak geçimini sağlayan birçok aile vardır. Yakınında bulunan çiftliklerde çalışanlar da vardır.

Köy Muhtarı: : Fikret İLHAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (288) 466 61 03

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır, ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca, köyü Lüleburgaz'a bağlayan ana yolda kaldırım mevcuttur. Köyde Lüleburgaz ile ulaşımı sağlamak amacı ile her 30 dakikada dolmuş araçlar çalışmaktadır. Köyün 2 km yakınından geçen Ergene nehri, çevre fabrikaların kimyasal atıkları ile kirletilmiş olup köyün Ergene nehrini kullanma imkânı kalmamıştır. 25 yıl önce Ergene nehrinden balıkçılık yaparak da geçinmek mümkündü. Şu an yanından geçmek bile çevre insanlarına rahatsızlık vermektedir.Son yıllarda kanser vakaları artmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz