Dulköy Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Dulköy Köyü -Dulköy Köyü Araklı-Dulköy Köyü Hakkında -Dulköy Köyü Resimleri
İlçe: ARAKLI

İl: TRABZON

İle Uzaklığı: 38 km

İlçeye Uzaklığı: 8 km

Rakım: 300 m


Dulköy, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir köydür.
ARAKLI ilçemize yakın köylerinden biriside Karadere vadisinde bulunan Dul Köyü
İle uzaklığı : 38 km. İlçeye uzaklığı : 8 km. Köy 150 hane olup, 453 nufusu vardır. Köydeki okul öğrenci sayısının yetersiz oluşu nedeniyle kapalıdır. Köyde taşımalı sistemle eğitim yapılmaktadır. Köyde Sağlık Oçağı bulunmaktadır, haftada bir gün Araklı Merkez Sağlık Oçağından hemşire gelmektedir.
Köyde 3 adet cami vardır. Bunlardan bir tanesi eski olup, taştan yapılmıştır. Diğer 2 cami de betondan yapılmıştır. Mahalle ve mevki olarak ise, Gozandik mahallesi, Meseğor mahallesi, Sırt mahallesi Rizeli mahallesi, Mahmutoğlu mahallesi,Kanlar Mahallesi ve Merkez -cami- mahallesi vardır.
Köy yolunun tamamına yakını asvalt ve betondur. Çok az betonsuz kısım vardır. Köyün gecim kaynakları fındık,Çay ve hayvancılıktır.

Köyümüzün adı şurdan gelmektedir: Bursa'dan Bayburt'a göç eden Büyük Kırcı, ordan Boğali'ye gelmişler,daha sonra şu anda bulundukları köye gelmişlerdir. Rivayete göre köyün ileri gelenlerinden birisinin kocası ölmüş ve karısı dul kalmıştır. Ağanın karısıyla kimse evlenemediği için köyün adı DUL kalmıştır. O günden bugüne köyün adı değişmemiştir.

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köyün gelenek ve göreneklerinde şunlar vardır.Ramazana girerken köy kadınları ortaklaşa yufka açar.bayramlarda baklava yapılır. En önemli geleneğimiz eskiden beri devam eden düğünlerimiz günümüze kadar süre gelen, kemençe ile kına gecesi ve gelin alma ile devam etmektedir. En önemli geleneğimiz düğünlerde ve bayramlarda silah atmaktadır. Köyümüzün meşhur yemekleri: kuymak, dönme kuymak,kara lahana dolması, mısır çorbası, ğoliya, kara lahana çorbası, kesme makarna, hamsi, zumur, su böreği, mısır lapası.


Trabzon iline 39 km, Araklı ilçesine 8 km uzaklıkta olup; köye ulaşım 4 yönden kara yolu ile bağlantısı sağlanmış olup, arazi yapısı dik ve kaygan zeminlidir. Bitki örtüsünün % 80'i fındık, %10'u çay, % 10'u ormandır. Köyümüzün bilinen ırmakları Kamboz, Halada, Zavzaga deresidir. Yılın 10 ayı yağışlı geçer. Coğrafi ypısı ve görünümü çok güzel olup, mutlaka görülmelidir. En önemli mevkisi GUGUL'DUR; bu tepeden köyün ve ilçenin her tarafı görünmekte olup, bu tepenin en önemli özelliği mangal keyfi yapılmasıdır. GUGUL'un sakinlerinden Rahmetli Kibar Ağa'nın vasiyeti üzerine bilimum işleri yerine getirmede yeğeni KAMURAN ALİOĞLU nu yetkili kılmıştır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyonPtttelefon vardır. gecler arkdaşlar hep gurbette Köye ulaşımı ' şebekesi yoktur. ve sabit Fadime Hacıalioğlu' özel aracı ile sağlamaktadır. Aynı zamanda köyün tüm gelir ve giderinden sorumlu olup, köye tüm giriş ve çıkışlarından sorumludur. Köyümüzde hemşire ve veteriner hekim olmadığından, bu hizmetler onun tarafından görülmektedir. Köyümüzde ve yaylamızda (AŞOT) telefon, elektrik ve su arızalarına bakacak teknik eleman olmadığından, Fadime Hacıalioğlu şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik vardır.
Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz