Dünya Gölleri - Baykal Gölü

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Baykal Gölü
Vikipedi, özgür ansiklopediKoordinatlar: 52°45′K 107°15′D
Göl türü: Tatlı su
Kaynakları: Selenge, Chikoy, Kiloh, Uda, Barguzin, Yukarı Angara nehirleri
Çıkışları: Angara Nehri
Etki alanı: 560.000 km²
Havza ülkeleri: Rusya
Yüzölçümü: 31.494 km²
Ortalama derinlik: 758 m
En büyük derinlik: 1637 m
Su hacmi: 23.600 km³
Kıyı uzunluğu: 2.100 km
Yüzey rakımı: 456 m
Adalar: 22 (Olhon Adası)
Yerleşimler: Irkutsk

Baykal Gölü (Türkçe: Bayköl, Rusça:о́зеро Байка́л), dünyanın en derin gölüdür. Sibirya'nın güneyinde, Irkutsk Oblast ve Buryatya arasında yer alır, Irkutsk şehrinin yanındadır. "Sibirya'nın Mavi Gözü" diye adlandırılır. Yüzölçümü, adalar hariç, yaklaşık 31.722 km²'dir. Uzunluğu 636 km, en geniş yeri 79.5 km'dir (Onguren ve Ust-Barguzin köyleri arasında). Gölün tabanı deniz seviyesinin yaklaşık 1285 m altındadır. Gölün dibindeki tortulların yaklaşık 7 km kalınlığında olduğu tahmin edilmektedir. Bu da gölün yeryüzündeki en derin yarıklardan biri olduğunu gösterir.

Tarih
25-30 milyon yıl tahmin edilen yaşıyla jeolojik olarak en eski göllerden biri olarak kabul edilmektedir. Tarihte kullanılan adları, Lamu (deniz), Beihai (kuzey denizi), Tengis (deniz), Baigal (baygal-muren, baykal nehri), Baikal (Rus yayılmasından sonra).

Olkhon Adası


Dünyada sadece Ladoga Gölü ve Baykal'da tatlı su foklaları yaşamaktadır. Dünyadaki içme suyunun yakalaşık %20 si buradadır. 7 km tortul kalınlığı vardır. Bu da onu dünyanın en yaşlı gölü yapar. Rusya bu gölü araştırabilmek için göle özel denizaltı yapmıştır. En derin göldür. Derinliği 15 km'dir.
Baykal Gölü'nde sadece buraya özel endemik balık türleri bulunmaktadır. Kendine özgü bir ekosistem oluşturmuştur.