Dünya Kentleri: Manila

#1
Sponsorlu Bağlantılar


Manila (Takalotça: Maynila) Filipinler'in başkenti ve Metro Manila bölgesinde bulunan belediyelerden biridir. Şehir ülkenin en büyük adası olan Luzon'da Manila Bay'ın doğu kıyısında bulunur. Manila 10 milyonun üzerinde insanın yaşadığı metropol alana sahip ve gelişmekte olan bir merkezi yerdir. Metro Manila Ulusal Başkent Bölgesi (NCR) olarak ta bilinin 17 şehir ve belediyelerden meydana gelen Manila şehrinin bir parçasıdır. Manila 1,5 milyonu aşkın sakini bulunan Filipinler'in saygın en meşhur ikinci şehridir.

Sadece ülkenin önceki başkenti olan Quezon Şehri bundan daha popülerdir. Manila ismini may nilad 'den aldı. Tagalog dilinde "nilad" adını tropikal kuşaktaki kıyı ve bataklıklarda yetişen bir bitki cinsi olan "mangrov"'un çiçek açmasından aldı. Birleşik Devletler'in bu şehri ve Filipin takımadalarını 1898'de başlayan işgal etme ve kontrolü ele geçirmesi 1946'ya kadar sürdü. II. Dünya Savaşı sırasında birçok şehir harap edildi. 1975'de Manila Metropol bölgesi varlığını ispat etmek içim bağımsızlığa karar verdi.

Bugün şehir ve metropol önemli bir kültür ve ekonomik merkezi olmayı başardı. Bununla birlikte nüfus, trafikte, kirlilik ve iklim değişiklikler oldu. Manila "Gamma" olarak Globalization and World Cities Study Group and Network (GaWC)'nin bir üyesi olarak global şehir listesinde bulunmaktadır.
Kardeş şehirler


Sacramento, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri
San Francisco, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri
Maui County, Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri
Honolulu, Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri
Santa Barbara, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri
Winnipeg, Manitoba, Kanada
Taipei, Tayvan
Bombay, Hindistan
Bangkok, Tayland
Madrid, İspanya
Osaka, Japonya
Yokohama, Japonya
Pekin, Çin
Guangzhou, Çin
Nice, Fransa