Dünyanın en küçük yakıt hücresi geliştirildi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Dünyanın en küçük yakıt hücresi geliştirildi
Amerikalı kimya mühendisleri, 3 mm'lik büyüklükteki dünyanın en küçük yakıt hücresini geliştirdiler. Bu hidrojen yakıtlı hücrenin gelecek sürümleri taşınabilir aygıtlardaki pillerin yerini alacak.

Bugün piller halen kullanılırken, yakıt hücreleri daha fazla enerji depolama yeteneğine sahip. En gelişmiş pillerin bile hidrojen yakıt tankından daha küçük enerji yoğunluğuna sahip olduğu ve küçük pompalar ürettiklerinden daha fazla enerji kullanabildikleri belirtiliyor.

Urbana-Champaign'de Illionis Üniversitesi'nden Saeed Moghaddam, "Pompa, basınç sensörü ve küçük şiddette sistemi kontrol eden elektronik cihazlar yapmak pratik değil. Bu ölçüde yapılırlarsa, onların güç tüketimi muhtemelen ürettikleri gücü geçebilir" dedi. Bu nedenle Moghaddam ile aynı üniversiteden meslektaşı Mark Shannon, tüketmeden enerji üretebilen küçük yakıt hücresi tasarımını geliştirdiler.
Yeni cihaz sadece 4 bileşene sahip. İnce zar, su haznesini metal hibrid içeren alttaki odadan ayırıyor. Metal hibrid odanın aşağısında ise elektrot takımı var. Zar içindeki küçük delikler, su moleküllerinin buhar olarak bitişik odaya ulaşmasına izin veriyor. Burada buhar zarı yukarıya doğru iterek ve su akışını keserek odayı dolduran hidrojene dönüşmek için metal hibritle reaksiyona giriyor. Hidrojen odanın altındaki elektrotlarla reaksiyona girene kadar elektrik akımı üretmek için derece derece tükeniyor. Ve hidrojen basıncı düştüğü zaman, reaksiyonu aktif tutmak için daha fazla su girebiliyor.
Sadece 3 mm olan cihaz, sisteme doğru suyun akışını kontrol ediyor. Bu şu anlama geliyor, hücre küçük elektronik cihazların içinde döndürülse ve hareket ettirilse bile çok iyi çalışıyor. Shannon yeni yakıt hücresinin güç yoğunluğunun litre başına yaklaşık 100 watt olduğunu söyledi.